Dział QRP – MK QTC 12/2003

SP5DDJ@wa.home.pl

Podsumowanie roku

Rok 2003 można nazwać bardzo udanym dla miłośników pracy małą mocą. Ponad stu kolegów ujawniło swoje zainteresowanie pracą QRP i jak sądzę wielu z nich połknęła bakcyla bądź go uaktywniła. Nadchodzące miesiące są idealną okazją do spróbowania własnych sił na polu konstruktorskim. Dostępność i taniość elementów powinna być także czynnikiem sprzyjającym. Dla tych, co nie lubią majsterkować pozostaje sama praca QRP oraz uczestnictwo w zawodach. Dzięki akcji promocyjnej Redaktora Naczelnego MK QTC oraz ZG PZK, większość regulaminów zawodów krajowych zawiera sekcję QRP – to bardzo dobrze ! Wszyscy entuzjaści małych mocy mają od niedawna możliwość wymiany informacji na nowo utworzonym forum SP-QRP na serwerze Yahoo. Chętni do zapisania się na listę dyskusyjną proszeni są o zapoznanie się z regulaminem i wpisanie swojego E-mail na mojej stronie www.qsl.net/sp5ddj. Kolegów, których adresy pocztowe posiadam, zaprosiłem do zapisania się na listę osobiście i po ich akceptacji grupa zaczyna się rozrastać. Jedynym mankamentem funkcjonowania grupy jest niemożność wysyłania załączników np. schematów lub zdjęć. Ale i ten problem daje się rozwiązać. Wszelkie załączniki proszę wysyłać na mój adres pocztowy sp5ddj@wa.home.pl a jak umieszczę co trzeba na serwerze Yahoo tak, aby było dostępne dla wszystkich zarejestrowanych użytkowników Grupy SP-QRP.

Na nachodzące święta Bożego Narodzenia składam wszystkim, którzy czytają artykuły o QRP serdeczne życzenia zdrowia i pomyślności, a na nadchodzący nowy rok życzę udanego sezonu QRP !

“kit” transceiver’a QRP

W sprawie kitu QRP podjęto ostatnio szereg istotnych decyzji. Po dłuższej wymianie E-maili z Piotrem SP9LVZ, doszedłem do wniosku, że przygotujemy dwa rozwiązania “kitów” QRP. Piotr wykona prototyp transceivera SSB, a ja transceiver’a CW. Będą to transceiver’y jednopasmowe, zbudowane z łatwo dostępnych i tanich elementów. To co trudno zdobyć właśnie zdobyłem, czyli rdzenie Amidon. Na razie jesteśmy na etapie prototypowym, tak jak to było zakładane. Piotr tworzy zestaw modułowy, a ja całą płytkę. Oba trxy będą, jak sądzę łatwe w zmontowaniu i uruchomieniu. Jeden z kolegów z SP2 podjął się zrobienia krótkiej serii płytek drukowanych z powierzonych schematów – wielkie dzięki !! Założeniem naszej działalności produkcyjnej” jest przygotowanie kilku-kilkunastu zestawów płytek wraz z trudno osiągalnymi (kupionymi po najniższych cenach) elementami, dołączenie instrukcji montażu i uruchomienia wyłącznie na zasadach NON PROFIT. Obaj z Piotrem utrzymujemy się z innych źródeł, a celem naszej działalności jest przede wszystkim pomoc tym, którzy chcieli by coś zmontować w kilka wieczorów coś co od razu zadziała – i wyjść w eter QRP!

Na razie udało się uruchomić prototyp transceiver’a CW na pasmo 80m i w zawodach Ratownictwo Górnicze na tym “pająku” zaliczyłem aż 21 QSO w ciągu godziny (zdjęcie). Daje to nadzieję, że prototyp zrobiony “na czysto” będzie działał nie gorzej. O postępach prac wszyscy chętni będą informowani na naszych stronach www oraz na Grupie SP-QRP. Nie mówimy na razie o kosztach, ale te będą naprawdę niewielkie.

Sonda w.cz – podstawowy przyrząd

Aby móc zmontować najprostszy generator (np. do dobierania kwarców do filtra drabinkowego, czy też VFO), zestroić obwody nadajnika, należy posiadać prostą sondę w.cz (schemat).

Zasada działania sondy jest bardzo prosta. Każde napięcie w.cz przyłożone do końcówki sondy zostaje wyprostowane przez diodę germanową, a podłączony do wyjścia sondy miernik uniwersalny (najlepiej cyfrowy) ustawiony na zakres DC V pokaże nam napięcie w.cz w danym elemencie układu nadajnika. Jest to wartość napięcia nazywana RMS. Bez wnikania w teorie napięć można przyjąć, że takim przyrządem mierzymy faktyczne napięcie w.cz, ale zawierające wszystkie sygnały w.cz w danym miejscu pomiarowym. Jeśli mierzony układ zawiera słabo wytłumione częstotliwości harmoniczne, to wtedy zmierzymy sumę wszystkich napięć. Jeden ze znanych QRP-iarzy amerykańskich KA8MAV zbudował sondę w.cz według podanego schematu i umieścił we wtyczce minijack ( jak na zdjęciach). Pracownia każdego konstruktora urządzeń QRP powinna być wyposażona w sondę w.cz, dla orientacji istnienia bądź braku napięcia z VFO, VXO, stopni nadawczych itp. 

sonda wcz.jpg.jpg (11092 bytes)