Dział QRP – MK QTC 02/2004

SP5DDJ@wa.home.pl

 

 

Transceiver QRP „Aquarius”, czyli „Zrób to sam, chociaż raz .....”

 

Nowy rok 2004 zaowocował zakończeniem prac nad prostym i tanim transceiver’em CW na pasmo 80m. Celem było zaprojektowanie i zbudowanie prototypu oraz uruchomienie egzemplarza nr 001. Przygotowanie zestawu elementów do budowy małego transceivera ma na celu popularyzację pracy małą mocą, głównie wśród młodych i początkujących krótkofalowców. „Aquariusa” może zmontować każdy, kto potrafi lutować, rozpoznaje elementy elektroniczne i umie czytać schematy radiowe. Transceiver ten może służyć jako urządzenie wakacyjne, radiostacja do zawodów QRP lub zestaw eksperymentalny. W konstrukcji „Aquariusa” zastosowano tanie i popularne elementy.

Na początek przygotowałem kilkanaście kompletnych zestawów do samodzielnego montażu, które będzie można otrzymać już w marcu. W skład kitu wchodzić będą: obudowa wraz z opisem przedniej i tylnej ścianki, wszystkie elementy elektroniczne i mechaniczne, przewody połączeniowe i drut nawojowy, płytka drukowana, schemat oraz kompletna instrukcja montażu. Historię powstawania „Aquariusa” można zobaczyć na stronie www.qsl.net/sp5ddj. Dzięki niezwykłemu zaangażowaniu kilku krótkofalowców oraz warszawskich dystrybutorów podzespołów elektronicznych udało się „po kosztach własnych” osiągnąć bardzo niską cenę kit’u. Chętnych na to proste urządzenie nie brakuje i na „listę oczekujących” wpisano już kilka znaków SP i SQ. Planowane jest także przygotowanie wersji na inne pasma, według życzenia.

Wszelkich informacji na temat kitu można uzyskać pocztą elektroniczną pod adresem sp5ddj@wa.home.pl   Zapraszam !

Krótki opis urządzenia

„Aquarius” jest prostym transceiverem telegraficznym na pasmo 80m. Zmontowanie i uruchomienie takiego urządzenia nie powinno sprawić większych trudności nawet początkującym radioamatorom. Odbiornik z pojedynczą przemianą częstotliwości pracuje w zakresie 3,500MHz – 3,580 MHz. Częstotliwość pośrednia wynosi 8MHz, 4 kwarcowy filtr drabinkowy posiada możliwość zawężania pasma w zakresie od około 2,4kHz do około 400Hz. Czułość i selektywność odbiornika jest dobra i wystarczająca dla łączności europejskich i udziału w zawodach, a brak automatyki nie przeszkadza w pracy, nawet podczas obecności silnych sygnałów lokalnych. Część nadawcza jest konfigurowana przez konstruktora i daje możliwość pracy mocą 2W lub 5W. Sygnał telegraficzny jest stabilny i czysty. Transceiver wyposażony jest w układ B-K z regulowanym czasem opóźnienia przełączania nadawanie-odbiór, oraz podsłuch własnego nadawania. „Sercem” urządzenia jest układ scalony Motorola MC3362P, stosowany w telefonach bezprzewodowych i odbiornikach VHF FM. Z tego układu wykorzystano dwa wewnętrzne mieszacze i generatory. Cena MC3362P jest znacznie niższa od dwóch NE 612, które należałoby zastosować w zamian. Dodatkowo, w MC3362P wbudowana jest skompensowana dioda pojemnościowa, którą przestrajany jest generator VFO. Stabilność VFO po 30 min. od włączenia jest bardzo dobra i dryft nie przekracza 100Hz. „Aquarius” współpracuje z anteną o impedancji 50 omów ale przy zastosowaniu tunera antenowego transceiver może pracować nawet z kawałkiem drutu ( powiedzmy o długości 10m). Radiostacja mieści się w typowej obudowie metalowej T-12 i może być zasilana z akumulatora 12V lub z zasilacza 13,8V.

Schematy są w części anglojęzycznej