Dział QRP – MK QTC 06/2003

SP5DDJ@wa.home.pl

 

Miernik mocy QRP

Myślę, że wielu kolegów montuje małe nadajniki i transceiver’y QRP, choć nie zawsze się ujawniają”. Dla wszystkich zainteresowanych konstrukcjami przedstawiam bardzo prosty miernik mocy, który dosyć dokładnie pokazuje moc jaką udało nam się uzyskać z naszych projektów.

 

Jak widać na schemacie, ten prosty miernik mocy to nic innego jak połowa miernika SWR. Pierścionek ferrytowy powinien mieć duże Al., pasuje tu np. F-1001, F-81 itp. Strojenie polega na ustawieniu trymera 100pF na najwyższym mierzonym paśmie tak, aby na niższych pasmach wskazania były zbliżone, dla tej samej mocy. Miernik, to woltomierz 15V z wylutowanym opornikiem i jego wartość nie jest krytyczna. Skalowanie należy wykonać przy użyciu transceiver’a z regulowana mocą wyjściową i dołączonym ( pożyczonym od kolegi ) innym miernikiem mocy lub SWR metrem. Naturalnie pełne wychylenie powinno wskazywać legalną moc QRP” czyli 5W na 50 omach.

 

A może by tak zmontować “Antka” ???

 

Od 1998 roku jest w sprzedaży bardzo popularny kit AVT-2310 czyli “Antek”. Ten prosty transceiver umożliwia nawiązywanie QSO w paśmie 80m emisją SSB z podawana mocą przez autora równą 2W. Od początku podobała mi się idea takiego transceiver’a, który w zestawie kosztuje niewiele, sama płytka to groszowy wydatek i patrząc na schemat, układ powinien chodzić od pierwszego włączenia. Niestety, nie słyszy się zbyt wielu “Antków” w eterze i do dzisiaj znacznie więcej “Bartków” jest na chodzie lub gotowych do pracy na półce. Postanowiłem sprawdzić jaka jest tego przyczyna. Zaraz po rozpoczęciu pisania artykułów o QRP zacząłem otrzymywać wiele E-maili, a w tym prośby o pomoc w uruchomieniu “Antka” i czasem wręcz bezradne skargi na niedopracowany kit. W tym czasie zawiązała się wspaniała krótkofalarska przyjaźń z Piotrem SP9LVZ z Woli k/Oświęcimia. Postanowiliśmy na przekór niezbyt pochlebnej opinii o “Antku” zajrzeć diabłu w oczy. Piotr podjął decyzję o montażu według oryginalnego schematu i zastosowaniu VXO obejmującego większą część pasma SSB 80m. Ja postanowiłem zmierzyć się z VFO, ale po obniżeniu częstotliwości o 1MHz i zastosowaniu p.cz 5MHz. Oba “Antki” były konstruowane niemalże równolegle, a dobrodziejstwo poczty elektronicznej pozwoliło nam na bieżąco konsultować się i rozwiązywać problemy, których niestety było wiele. O ile odbiornik w miarę szybko dał się przyzwoicie zestroić, to kłopoty z częścią nadawczą pochłonęły kilka sobót i niedziel. W końcu Piotr uruchomił część nadawczą z tranzystorem 2SC1969 ( popularny tranzystor NPN dla CB radio – około 8PLN). Uzyskał 4,5 wata i w zasadzie bez problemu dowołuje się do stacji polskich i bliskiej zagranicy. Ja uparłem się na IRF 520 i po zastosowaniu kilku sztuczek układowych osiągnąłem prawie 7W czystego sygnału SSB bez wzbudzeń. Na tych “Antkach” zrobiliśmy w zawodach 25 - lecia SP5KVW po czterdzieści kilka łączności na SSB. Ja, mając trochę lepszą antenę dowoływałem się bez problemu, a swoisty bałagan na paśmie sprawdził część odbiorczą i muszę przyznać, że z wynikiem dobrym. Nawet brak ARW nie przeszkodziło w normalnej pracy w zawodach. Wstępna inwentaryzacja (czyt.errata) wykazała konieczność wykonania co najmniej 14 modyfikacji transceiver’a. Osiągnięte sukcesy w paśmie 80m zdopingowały nas do dalszej pracy i od początku maja Piotr robi wersję na 7MHz, a ja na 14MHz. W obu przypadkach odbiorniki już pracują i okazuje się, że bardzo dobrze. Zdobyte doświadczenia z wersji 80m dają wręcz pewność, że część nadawcza ruszy bez problemu. Mamy już plany uruchomienia “Antka” na 21 MHz i być może na 6m. Czas pokaże, który z wariantów zostanie wybrany.

Wszyscy zainteresowaniu uzyskaniem porady w uruchomieniu “Antka” na jedno z pasm: 80m, 40m, 20m proszeni są o kontakt E-mail’owy lub listowny z SP5DDJ. Na razie nie publikujemy z Piotrem SP9LVZ żadnych informacji o modyfikacjach i poprawkach kitu AVT-2310, gdyż wymagać to będzie zgody Andrzeja SP5AHT i Korporacji AVT. Mam jednak nadzieję, że nasze doświadczenia zostaną wykorzystane, choćby w dołączeniu stosownej erraty do opisu dołączonego do kit’u. Chętnie też pomożemy w zredagowaniu instrukcji montażu i uruchomienia. Jedna wskazówka na początek – zwracajcie uwagę na sposób oznaczenia T5 i sprawdźcie dokładnie przed wlutowaniem na płytkę (!).

SKEDY poniedziałkowe – aktywność w maju

Pisząc te słowa jestem w trakcie kolejnego poniedziałkowego skedu QRP (19 maja 2003).

Sked rozpoczął punktualnie kolega Ziemowit SP6GB i już za chwilę dołaczyli koledzy: Ryszard SP3BOL, Janek SP3C(ex.SP3KB) i Włodek SP5DDJ. Nastąpiła wymiana raportów i opinii o sygnale. Silne QSB i lokalne zawody YU nieco przeszkadzały, ale odebrałem kolejno następujące raporty: ( nadając mocą 5W output z anteną Inverted Vee) od SP6GB-329/339, od SP3BOL – 549, a od SP3C – 559. Koledzy między sobą słyszeli się znacznie lepiej, na poziomie S8 i S9. Taka była więc propagacja.

Komentarz do zawodów z udziałem QRP

30 kwietnia i 1 maja odbyły się kolejne zawody QRP o Memoriał SP9DT. W tym roku startowało znacznie więcej stacji małej mocy. W pierwszej turze zrobiłem 34 QSO w tym 7 stacji QRPp ( max.1W). W drugiej turze udało mi się zaliczyć 31 QSO w tym ponownie 7 stacji QRPp. W porównaniu z rokiem 2002 poprawiłem się o 7 QSO, ale za to stacji QRP było znacznie więcej. Miejmy nadzieję, że wyniki będą opublikowane w MK QTC w krótkim czasie, a wtedy okaże się ilu QRP-iarzy było aktywnych.

Z okazji 25-lecia istnienia klubu krótkofalowców SP5KVW odbyły się w niedzielę 18 maja zawody okolicznościowe z kategorią QRP ( brawo organizatorzy !!). Pracując raczej “na luzie” zrobiłem bez większego wysiłku 36 QSO na SSB nadając na świeżo zmontowanym “Antku” i 18QSO na CW mocą około 3W output z mojego Icom’a. Pod koniec zawodów Edek SP2HGG/2 startujący w kategorii QRP podawał kolejny numer QSO = 85 , a więc osiągnął znakomity rezultat. Już wkrótce przekonamy się ile stacji QRP brało udział w tych zawodach i kto sięgnie po specjalnie ufundowany puchar dla najlepszej stacji w kategorii QRP.

 

Nasz “Hall of Fame SP QRP”

Kolejne stacje “ujawniają się do kącika QRP w MK QTC. Oto co napisał Henryk SP8DHJ:

Witam

Do Hall of Fame QRP /albo jeszcze wyżej, hi/!

Chcę poinformować, że pracując na "QRO" o mocy output 7 Wtts "zmajstrowałem" prawie wszystkie powiaty SP. Dosłownie kilka brakujących było "dorobionych" na urządzeniach większej mocy i dało to w sumie SPPA - ALL na 3,5 MHz i SSB. Moc została potwierdzona przy kontroli ZO PAR /kiedy jeszcze istniał/, a samo urządzenie home made zostało wykonane przed dwudziestu laty jako RX przez Andrzeja SP8CGR i kilka lat temu przerobione na transceiver. Jako antenę używam dipola 2 x 20 mtrs rozwieszonego wzdłuż dachu wielkiego wieżowca, a ponieważ mieszkam na drugim piętrze - fider ma ponad 60 m.

Pozdrawiam i do usłyszenia!

Henryk SP8DHJ

Lublin

Zachęcam następnych kolegów do podzielenia się, choćby krótko, swoimi sukcesami i doświadczeniami z pracy mała mocą.