Dział QRP – MK QTC 09/2003

SP5DDJ@wa.home.pl

Zamiast wstępu

Witam serdecznie entuzjastów konstrukcji i pracy małą mocą, dziękując za nadesłaną korespondencję z wakacji. Cieszy bardzo fakt znaczącego wzrostu aktywności stacji QRP z terenowych QTH, liczny udział w zawodach krajowych, a także częste sygnały o sukcesach w konstruowaniu prostych urządzeń QRP. Kilkunastu kolegów napisało do mnie, dzieląc się wrażeniami z uruchamiania “Antka”, sukcesami w pokonywaniu trudności konstrukcyjnych. Za wszystkie listy bardzo dziękuję i gratuluję wytrwałości.

Wspomnienia z wakacji z “Antkiem”

W tym roku nadarzyła się okazja wypróbowania “Antka” w warunkach terenowych. Używając anteny Inverted Vee 2x18,8m zawieszonej na 7-mio metrowej sośnie udało mi się nawiązać mocą 5 - 6W SSB ponad 60 QSO ze stacjami krajowymi z dobrymi raportami. Usłyszałem także kilka stacji QRP, a wśród nich “świeżo” uruchomione “Antki” – gratulacje...Wziąłem też udział w Zawodach Babiogórskich – 35 QSO oraz w Zawodach w Hołdzie Uczestnikom Powstania Warszawskiego – 63 QSO. Po dwóch tygodniach pracy QRP odwiedziłem Piotra SP9LVZ/4 na jego działce, gdzie spędziłem bardzo miło czas, nie tylko na rozmowach o radiu. Piotr zafundował mi wspaniałą wycieczkę po okolicach jeziora Nidzkiego, byliśmy w Praniu, Rucianym i Krzyżach. Wczesnym wieczorem, zanim upiekła się karkówka na grill’u i schłodziło się odpowiednio doskonałe piwo, uruchomiliśmy na jednym stole ( patrz fotografie) 4(cztery) “Antki” - dwa na 3,5 MHz, i po jednym na 7MHz i 14MHz. Na dosyć nisko zawieszonej delcie 83m słuchaliśmy, porównywaliśmy i zrobiliśmy kilka próbnych QSO. Podczas długich wieczornych dyskusji i wymiany doświadczeń (Piotra poznałem osobiście właśnie wtedy, choć pisaliśmy do siebie od lutego) doszliśmy do wniosku, że pora wymyślić coś nowego w konstrukcjach QRP. Postanowiliśmy po powrocie z wakacji zaprojektować i wykonać prototyp, a następnie krótką serię kit’ów QRP. Został tylko do rozwiązania problem – jaki układ, jakie pasmo i jaka moc wyjściowa. Jedno ustaliliśmy, że będzie to transceiver z pojedynczą przemianą tylko CW.

Zwracamy się do wszystkich kolegów o nadsyłanie swoich propozycji do stworzenia takiego prostego transceiver’a na adres sp5ddj@wa.home.pl lub do redakcji MK QTC. Chcemy poznać opinie i oczekiwania zainteresowanych QRP HAM’s i dokonać jakiegoś rozsądnego wyboru. Planujemy zakończenie prac nad prototypem jeszcze w tym roku, tak aby w 2004 roku, ewentualnie skompletować kilka kit’ów. Okres długich zimowych wieczorów z pewnością będzie sprzyjał takim eksperymentom.

Relacje wakacyjne QRP-iarzy

Bardzo miły list nadesłał kol. Jarek SP4XYD, który cytuję w całości.

Witam !

Zgodnie z obietnicą w trakcie naszych QSO na 3,5MHz przesyłam trochę info o swoim "Antku".

Kit odkupiłem od Kolegi który zaczął budowę, ale miał problemy ze wzbudzaniem nadajnika. Ja zaś potrzebowałem urządzenia do wbudowania syntezera DDS na AD9832(sterownik na PIC16F84, wyświetlacz LCD 1*16) który właśnie wykonałem. Założyłem sobie, że TRX ma się zmieścić do obudowy po napędzie CD_ROM. Gałkę cyfrową wykonałem z podzespołów ze zużytej myszki komputerowej i potencjometru, wcześniej były nieudane próby z silnikiem krokowym ze stacji dyskietek-daje wystarczającą amplitudę impulsów tylko przy szybkim kręceniu, chociaż mechanicznie jest super.

Wracając do uruchamiania "Antka" mam kilka uwag :

- konieczność "odwrotnego" wlutowania tranzystora drivera (w mojej płytce, ponoć były poprawione serie...)

- obudowy rezonatorów kwarcowych filtra należy podłączyć do masy

- wg. mnie nieszczęśliwe jest umieszczenie wzmacniacza mikrofonowego TRX 3mm od obwodów wyjściowych nadajnika - ja wykonałem ekran na filtr z "białej" blachy, dobrym pomysłem jest wykonanie cewek filtra na pierścionkach ferrytowych (mniejsze pole rozproszenia) - patrz foto na stronie SP5DDJ

- pomijam temat oryginalnego VFO(bo od razu podłączyłem syntezer) - "pływa" jak szalone i na pewno wymaga długiej zabawy z kondensatorami i cewką, wg. mnie układ nie jest najszczęśliwszy, proponuje zrobić na FET np. BF256

- przylutowałem ok. 6 szt. kondensatorów SMD 100n (odsprzęgających do masy)na długich scieżkach zasilania, 1n na wejściu

mikrofonowym + pierścionek na przewodzie ekranowanym do gniazda.

- brak diody gaszącej przepięcia na cewkach przekaźników (chyba że konstruktor zastosował takie ze zintegrowaną diodą) -raz doprowadziło to do skasowania programu w kontrolerze syntezy.

Tak poza tym transceiver zachowuje się poprawnie i daje dużo satysfakcji. Pomimo złych opinii na temat syntezerów DDS na niektórych stronach WWW - szumy, mnóstwo " ptaszków", szum "cyfrowy" - jakoś u siebie nie zauważyłem( pewnie dlatego, że nie mam analizatora widma HP ;) ).Jest dosłownie jeden "ptaszek" na początku pasma, stabilność jest doskonała - jako wzorzec

DDS -a mam użyty zwykły generator 25MHz z płyty PC, sygnał nadawany nie jest szeroki. "Antek" pomimo niedoskonałych filtrów na wejściu RX nie odbiera innych sygnałów z poza pasma - raz mi się przebijała jakaś stacja AM na LW ponad 50m na działce-pewnie tłumik by pomógł, ale nie zrobiłem z lenistwa...Czułości wystarcza na pełno wymiarowych antenach, do magnetycznej trochę brakuje - ale QSO nawiązałem na dystansie 4km, Hi. Jeszcze jedna zaleta - mały pobór prądu przy zasilaniu z akumulatora żelowego. Mam jeszcze zamiar dobudować kompresor dynamiki.

Pozdrawiam, 73! Jarek SP4XYD.

Dziękuję kol. Jarku za bardzo ciekawą relację i zachęcam innych kolegów do napisania i nadesłania swoich relacji z konstrukcji QRP. Fotografie bardzo mile widziane.

 

SP QRP CONTEST - krajowe zawody QRP pod patronatem Prezesa PZK

1. Organizatorzy: Redakcja MK QTC przy współudziale Włodka SP5DDJ i aktywnym wsparciu PZK.
2. Cel zawodów: Popularyzacja pracy małą mocą emisjami CW i SSB wśród stacji polskich.
3. Termin i czas trwania: Ostatnia sobota września, od 19:00 do 21:00 czasu lokalnego.
W 2003 roku - 27 września.
4. Pasmo i emisje: 3,5 MHz - w segmentach przeznaczonym dla zawodów - CW i SSB.
5. Klasyfikacje:
Grupa A - stacje QRP CW ( maksymalna moc wyjściowa 5W).
Grupa B - stacje QRP SSB ( maksymalna moc wyjściowa 10W).
Grupa C - stacje QRP Mixed.
Grupa D - stacje SWL.
6. Wymiana raportów:
Grupa A - RST + moc (dla mocy poniżej 1W np. 300mW podaje się 03 itd.).
Grupa B - RS + moc (dla mocy poniżej 1W np. 800mW podaje się 08 itd.).
Grupa C - RS/T + moc (łączność na CW można powtórzyć na SSB i odwrotnie).
Grupa D - obowiązuje odebranie znaków i raportów obu korespondentów.
7. Punktacja:
Za QSO ze stacją QRP na SSB - 1 pkt.
Za QSO ze stacją QRP na CW - 2 pkt.
Za nasłuch stacji QRP - 1 pkt.
8. Wynik końcowy: Suma punktów za QSO lub nasłuchy.
9. Nagrody i wyróżnienia:
* Dla zwycięzcy w kategorii QRP Mixed - Puchar ufundowany przez MK QTC.
* Dla zwycięzcy w kategorii QRP CW - Puchar ufundowany przez SP5DDJ.
* Dla zwycięzcy w kategorii QRP SSB – Puchar ufundowany przez Prezesa PZK.
* Dla zwycięzcy w kategorii SWL - Upominek ufundowany przez SP5DDJ.
* Dla stacji pracującej najmniejszą mocą - Wyróżnienie Specjalne – nagroda redaktora

naczelnego MK QTC.

* Dyplomy uczestnictwa z podaniem wyniku i zajętego miejsca otrzymają wszyscy

uczestnicy zawodów.


10. Dzienniki zawodów:
Dzienniki zawodów w dowolnym formacie tekstowym należy przesłać w terminie 21 dni na adres elektroniczny
sp5ddj@wa.home.pl lub pocztowy: Włodzimierz Salwa. ul. Puszczyka 10 m 34, 02-785 Warszawa.


Uwagi:

1.Do dziennika zawodów należy obowiązkowo dołączyć oświadczenie o przestrzeganiu regulaminu zawodów oraz opis sprzętu (w tym moc wyjściowa TX-a) i anteny.
2. Wszelkie komentarze, sugestie, wrażenia, zdjęcia sprzętu QRP itp. bardzo mile widziane.
3. Stacja SP5DDJ weźmie udział w zawodach, jednakże dziennik zawodów wykorzystany zostanie do kontroli.

4. Decyzje komisji są ostateczne i nie podlegają zaskarżeniu.

 Liczymy, że w zawodach wezmą udział nie tylko stacje pracujące wyłącznie QRP, ale także aktywni contestmani na CW i SSB, którzy jednym ruchem gałki zredukują moc do wymaganych przez regulamin limitów. Zapraszamy także do zawodów nasłuchowców, licząc na ich znaczący udział. Powodzenia i do usłyszenia 27 września !!