Taurus    Dziennik 2008

12 stycznia 2008

Grono konstruktorów Taurus'a systematycznie się powiększa. Wielu początkujących krótkofalowców, jeszcze bez swojego znaku wywoławczego uruchamia część odbiorczą i słucha co się dzieje na paśmie. Także zaawansowani konstruktorzy dokładają swoje "cegiełki" do projektu Taurus. Jednym z nich jest Stefan SP3OTS z Poznania. Wczoraj otrzymałem od niego wiadomość o powstaniu domowej strony internetowej, zawierającej między innymi dwa wspaniałe projekty konstruktorskie - odczyt cyfrowy do Taurus'a na wyświetlaczu LCD 2x16 oraz klucz elektroniczny z pamięcią jednego znaku. Oba projekty są  proste, czytelne, z pełną dokumentacją opisową. Co ważne, Stefan oferuje pomoc w uruchomieniu - i to się nazywa Ham Spirit. W imieniu autora zapraszam do odwiedzenia strony http://www.sp3ots.pl.tl/

 

6 lutego 2008

Największą radością dla twórcy jest jego dzieło. Nic to jednak przy radości innych, odczuwających podobne pozytywne emocje. Dzisiaj "zameldował" oswojenie Byczka młody konstruktor Tomek. Przygotowując się do egzaminu na licencję postanowił odbyć staż nasłuchowo- konstruktorski składając Taurus'a. Wymieniliśmy z Tomkiem kilka E-maili i dzisiaj dostałem triumfalną wiadomość, którą cytuję w całości:

Witam Panie Włodku

Dość długo nie informowałem co się dzieje z moim Taurus'em, teraz spróbuję to nadrobić.
Więc od początku :)
Perfekcyjnie napisana instrukcja, według niej każdy kto rozróżnia elementy elektroniczne i umie posługiwać się lutownicą zmontuje dobrze
Taurus'a. Nieoceniona okazała się też pomoc Piotra SP9LVZ - dzięki mu wielkie :) Jeżeli idzie o uruchomienie RX'a to w zupełności wystarczy zwykły multimetr i wskazany częstotliwościomierz (ten od SQ2DYL w zupełności wystarczy).
Istotna jest jakość cewek- tutaj trochę eksperymentowałem i sposób z rozsuniętym uzwojeniem wtórnym jest odczuwalny (chyba do tego wrócę)
Antena, antena i jeszcze raz antena- na dwudziestokilkumetrowym odcinku drutu (do wieszania prania:) ) "coś" słychać - ale NIE NADAJE
SIĘ to do uruchamiania urządzeń KF !!!
Po uruchomieniu RXa i dłuższym odsłuchaniu zastosowałem poprawki Piotra LVZ dotyczące wzmacniacza w.cz. - jeden tranzystor we wzmacniaczu w zupełności wystarczy, a co do szumów nie jestem w 100% przekonany o ich zmniejszeniu. I tutaj kolejna moja
uwaga - naprawdę istotny jest głośnik, na "badziewnym" nie da się słuchać , co dopiero mówić o uruchamianiu :).
Obudowa- w dobrej, zapewniającej pewne ekranowanie myślę że można było by dobrze odbierać w budynku osiedlowe transformatora :-)
Nadajnik został zmontowany i jak na razie sprawdziłem czy wszystko w porządku, uruchamia się, pobór prądu w granicach 0,75 A. Reszta pewnie pod koniec tygodnia, ponieważ dzisiaj zawożę Taurusa do Piotra.

Oczywiście załączam zdjęciePozdrawiam  Vy 73!
Tomek P

Serdeczne gratulacje Tomku i trzymamy kciuki na egzaminie na licencję !!

Tomek prowadzi swoją stronę www, na której mogą wszyscy zobaczyć jak konstruował swojego Taurus'a.

 

16 lutego 2008

Wszystkim, którym uruchamianie Taurus'a ( czyli zdobywanie szlifów konstruktorskich QRP ) nie idzie jak po maśle proponuję nie przejmować się zbytnio i  odwiedzić stronę Rafała SQ2JAC.

Zobaczcie jak Rafał oswajał swojego "byczka" rozkładając go "na atomki". 

Dziękuję Ci  Rafale za tak perfekcyjną dokumentację Twoich bojów z lutownicą..;-))

Wielu  chętnie skorzysta z Twoich doświadczeń i pięknych ilustracji.

http://www.sp2pmk.tvk.torun.pl:80/taurus/taurus.html

 

 

20 lutego 2008

Widać, że zainteresowanie projektem Taurus nie słabnie. Cieszy mnie to bardzo, bo to już trzeci rok oswajania Byczka przez kolegów. Sam wiele się nauczyłem widząc różne modyfikacje i potyczki konstruktorów.

Dzisiaj mam zaszczyt zaprezentować Taurus'a 80 w wykonaniu Krzysztofa SP6NXI (AQ#010). Oto jego relacja:

Witaj!

Po "długich i ciężkich cierpieniach" spowodowanych głównie brakiem czasu  włożyłem mojego Taurusa w wersji 80 m do obudowy i wykończyłem. W postaci "płytkowej" był uruchomiony od sierpnia ale dopiero teraz znalazłem czas  na końcowy montaż mechaniczny. Z uruchamianiem nie miałem większych  problemów. Odbiornik po zestrojeniu wobulatorem obwodów "ruszył" bez  kłopotów. Nadajnik sprawił typowe problemy: wzbudzał się driver. Po  dobraniu opornika emiterowego tranzystora 2N2219 wszystko się uspokoiło. 
Zauważyłem jednak, że gdy zmieniała się impedancja dopasowania np. przy  zmianie anteny stopień końcowy pracował podwzbudzony. Ograniczyłem moc do  1W i dobudowałem wzmacniacz końcowy na 2xIRF510, co widać na załączonych  zdjęciach (pionowa płytka na tylnej ściance obudowy). Przy zasilaniu 12 V  i mocy sterującej 1W bez problemu uzyskuję 8-10W na wyjściu. Zwiększenie  napięcia zasilania do 14V powoduje, że moc wzrasta nawet do 14-15W. Sygnał  jest czysty a zarówno Taurus, jak i dodatkowy stopień mocy pracują  stabilnie. Ponieważ dysponuję niezłą bazą pomiarową podczas uruchamiania  Taurusa obmierzyłem i zdjąłem charakterystykę niemal wszystkich obwodów. 
Jeżeli ktoś chciałby skorzystać to proszę o wiadomość. Dzisiaj wczesnym popołudniem zrobiłem pierwszą łączność na Taurusku. 
Pierwszym korespondentem był ..... Rysiu SP6IFN. W warunkach dziennego QRM  na 80'tce i dość dużego poziomu zakłóceń dostałem raport 55. Rysiu  obsłuchał sygnał i stwierdził, że wszystko jest w porządku.
W załączeniu kilka fotografii pokazujących jak wygląda moja konstrukcja. "Pudełko" z blachy kwasoodpornej na przedniej ściance wewnątrz obudowy to  ekran cyfrowego odczytu częstotliwości wg. DL4YHF. Jak widać niemal  wszystkie połączenia są zrobione przewodami ekranowanymi. Robię tak zawsze,  we wszystkich konstrukcjach, i dotąd nie miałem kłopotów ze wzbudzaniem,  sprzężeniami, nanoszeniem w.cz. na zasilanie itp. Dodatkowo w kilku  miejscach zasilanie jest odsprzęgnięte równolegle połączonymi  kondensatorami 47 uF (elektrolit) i 100nF. Odczyt cyfrowy ma swój  stabilizator napięcia i zasilany jest przez dławik.

Pozdrawiam. Krzysztof, SP6NXI
 

 I fotki :

 Taurus 80 w wykonaniu SP6NXI

Zobaczcie jaki wesoły Bysio po oswojeniu ;-))

 

Widok płyty tylnej

Widać wygodny przełącznik QRP - QRPp

 

SP6NXI prezentuje środek Taurus'a

Wspaniały montaż elektryczny, a za przegrodą PA 10W

 

26 lutego 2008

Dzisiaj mam wielką przyjemność zaprezentować jednego z najpiękniej wykonanych Taurus'ów na pasmo 80m. Michał SQ9MEI włożył dużo pracy zarówno w część elektroniczną jak i artystyczną. Oto "komunikat" od Michała:

Witam, cieszę się że wreszcie pisze tego e-maila, oznacza to, że Taurus jest gotowy i można go zaliczyć do grona działąjących. Sporo czasu minęło od momentu kiedy dostałem płytki, przestudiowałem opis, jednak brak czasu i inne zajęcia, opóźniały finał. Część odbiorcza zaczęła pracować praktycznie od razu. Dziękuje za wszystkie cenne porady, miałem trochę kłopotów z zestrojeniem wzbudzającego się nadajnika.  W między czasie zdałem egzamin kategorii B i dostałem pozwolenie radiowe. Wiele informacji zamieszczonych przez kolegów w "poradach konstrukcyjnych" okazały się dla mnie bezcenne, zwłaszcza te dotyczące wzbudzeń, dodatkowego wyposażenia. Przede wszystkim ogromne podziękowania dla Janka SP9CLO, bez pomocy i sprzętu pomiarowego dokończenie byłoby niemożliwe. Po wielu próbach, poprawkach i "dopieszczeniu" nadajnika udało się osiągnąć 4W mocy wyjściowej. Taurus wyposażony jest w licznik częstotliwości wg projektu SQ2DYL, S-metr/wskaźnik mocy wyjściowej, zmieściłem też głośnik i kompresor dynamiki wg. AVT. W moim Taurusie nie wyłączam wzmacniacza m.cz podczas nadawania, tylko zwieram wejście do masy. Przy słuchaniu na słuchawkach po zwolnieniu PTT podczas załączenia wzmacniacza audio słychać dość głośne "pyknięcie". Drobna przeróbka wyeliminowała ten efekt całkowicie, nawet przy dużym wzmocnieniu m.cz. Przesyłam kilka zdjęć.
 
Pozdrawiam serdecznie,
Michał, SQ9MEI

Taurus 80 wykonany przez SQ9MEI

Po prostu artystyczny !!

 

Widok tyłu Byczka

Wszystko pięknie rozplanowane

 

Taurus Michała SQ9MEI w środku

Widać, że najłatwiej zrobić piękną obudowę z laminatu dwustronnego.

Mnie najbardziej ujął S-metr i złota gałka strojenia

Wielkie gratulacje Michale !!

 

27 lutego 2008

Następny byczek oswojony został w Holandii o czym spieszę donieść. Thijs PE1RLN w kilka wieczorów zmontował odbiornik, trochę powalczył z nadajnikiem i całość zamknął w ładnej obudowie.

Tarus 20 w wykonaniu PE1RLN

Ciekawe jaka funkcje spełniają cztery wyłączniki błyskawiczne ?

 

10 kwietnia 2008

 Cały marzec cisza w interesie, aż tu nagle oswojone dwa nowe Byczki. Pierwszego prezentuję w wykonaniu Mirka SP3JZX, który tak krótko skomentował swoją wspaniałą pracę:

Witaj Włodek.
Pragnę zgłosić następnego działającego Taurusa na pasmo 80m.
Przy budowie korzystałem  z opisów i porad zamieszczonych na Twojej stronie.
Radio ruszyło praktycznie zaraz po włączeniu napięcia, nie miałem z niczym
żadnych kłopotów.
Działa jak niezła fabryka, odsłuch - rewelacja. Nadajnik pracuje z mocą ok. 3Watów
Odczyt częstotliwości jest od kolegi Stefana sp3ots.
Pozdrawiam   Mirek      sp3jzx

Serdeczne gratulacje Mirku za mistrzostwo, bo oswajanie Taurus'a nie jest łatwe....;-))

 

Tarus  "różowy" 80 w wykonaniu SP3JZX

 Ciekawe jak zasilacz Mascot(ka) sprawuje się u Mirka ?

 

Drugi Byczek jest autorstwa Krzysztofa SQ8Z, znanego konstruktora i miłośnika QRP. Raport od niego jest nieco dłuższy i bardzo ciekawy:

witaj,
niniejszym pozwalam sobie zglosic kolejnego wykonanego Taurusa. Wykonalem dla siebie sztuke na 80m , jak widac na foto z pewnymi dodatkami, zrezygnowalem z VFO zastapilem je DDS'em, dolozylem na wejsciu RX'a regulowany tlumik na diodach PIN a takze SCAF filter na ukladach MAX295. Przy uruchomieniu korzystalem z uwag kolegow (opublikowanych na Twojej www.)
Taurus sprawdzil sie w boju ( tegoroczny SPDX contest) dzieki filtrowi SCAFnie mialem problemu "uwijajac" sie miedzy silnymi stacjami contestowymi. Z moja pozioma delta efekty przeszly wszelkie oczekiwania :-), a jakosc odbioru (porownywana z FT920) naprawde niewiele ( poza czuloscia i automatyka) ustepuje tej fabrycznej sztuce :-).
Wyglad jak widac nieco straszy ale to cel zamierzony, nie chcialem robic czegos ladnego bo pewnie nie postalo by na biurku za dlugo ( ktos by mi to sprzatnal kuszac mamona) i znow zostalbym bez radia.
Druga sprawa popelnilem dwie PCB do TYFona, jeden egzemplarz bede robil na probe ( pewnie wykopie dlawiki i wstawie obwody na amidonkach) drugi egzemplarz chetnie oddam w dobre rece komus kto zechcial by to tez przetestowac, nie chce oglaszac na grupie bo obawiam sie ze trafi do czyjejs szuflady a zalezaloby mi na opinii (mialbym szanse porownac).
Jesli to nie problem i mozesz mi poradzic kto by to zechcial z gory dziekuje...moze LVZ?
Serdecznie dziekuje , pozwole sobie jako kolejny podziekowac i pogratulowac konstrukcji Taurusa
pozdrawiam
vy 73!
Krzysztof SQ8Z

 Wielkie gratulacje Krzysztofie, nie poddawaj się...;-)) choć czasu mało.

 

Tarus  80 w wykonaniu SQ8Z

 Widać dwa VFO, czyżby także była możliwość pracy SPLIT ?

 

19 kwietnia 2008

Po wielomiesięcznych pracach w klasycznym amatorskim laboratorium dzieło Rafała SQ2JAC zostało ukończone ! W imieniu twórcy kolejnego Byczka zapraszam na podróż wirtualną do warsztatu konstruktora. Niezwykle cenne jest to, że Rafał w najbardziej szczegółowy sposób opisuje swoje wzloty i upadki podczas oswajania. Wielu z nas może więc odkryć tajemnice Taurus'a, uzyskując wiele cennych wskazówek konstruktorskich.

Taurus 80 wykonany przez SQ2JAC

Koniecznie zajrzyjcie na stronę autora

http://www.sp2pmk.tvk.torun.pl:80/taurus/taurus.html

 GRATULACJE Rafale !!!

 

23 kwietnia 2008

No i mamy nowego Byczka w galerii !! Tym razem wielkie gratulacje śle do Piotra SP9BIF, który poza Taurus'em na 80m skonstruował cała linię wraz z zasilaczem i ATU.

Piotr tak do mnie dzisiaj napisał:

Witam!
Ukończyłem prace nad TAURUSEM. Jestem bardzo zadowolony z parametrów, odbiornik bardzo stabilny, nadajnik z mocą 2,5W (można jeszcze dopieścić).
Odczyt zrobiony w/g idei Stefana SP3OTS. Dzięki Stefanie.
A żeby Taurus nie czuł się samotnie dorobiłem mu zasilacz i antena tuner.
Pozdrawiam Piotr SP9BIF

Taurus 80  zmontowany przez SP9BIF

 Bardzo elegancka konstrukcja

 

 Byczek Piotra - widok z góry

 Warto zajrzeć do środka i podziwiać elegancje montażu

 

Taurus Line

 Tylko pakować do plecaka i na łowy QRP !!

 

31 lipca 2008

Wydawałoby się, że wakacje, kanikuła, lutownica w odstawce, a tu patrzcie jak dynamicznie oswajane są kolejne Byczki przez Stacha SP3JXB. Serdeczne gratulacje !!!!

Oto E-mail od SP3JXB:

Witam i o zdrowie pytam
 
Nareszcie pierwsze QSO z obozu w Kaplinie k.Międzychodu Włożony w obudowę manipulatora Radmor, następne jak widać.
ATU na wyrost  wytrzymuje 100W
 
Pozdrawiam
Stach sp3jxb

 

Taurus 80 Stacha SP3JXB w terenie

To musi być wielka przyjemność + zero QRM miejskiego...;-))

27 grudnia 2008

Pod sam koniec roku pojawił się nowy, pięknie działający Byczek w wykonaniu Zdzisława SP5EZJ. Do wiadomości otrzymanej dzisiaj  dołączony był krótki film pokazujący jak działa kolejny Taurus. Sygnał odbiorczy bardzo ładny. Zresztą słyszałem osobiście jakiś czas temu. Moje gratulacje !!

Taurus 80 w wykonaniu Zdzisława SP5EZJ

Widać jak bardzo przydają się obudowy po radiach CB

 

Strona główna  -  kliknij TU