Taurus Dziennik 2009

 

A więc to już piąty rok trwa projekt Taurus. Powstało wiele wykonań tego prostego transceiver'a SSB. Koledzy wprowadzili i nadal wprowadzają ciekawe modyfikacje. Dla wielu z nich jest to pierwsze samodzielnie wykonane urządzenie. Zebrane doświadczenia i wiedza pozwalają im na dalsze eksperymenty konstrukcyjne.  Dla mnie jest to powód do dumy, gdyż  coraz częściej słyszy się na pasmach stacje "home made", a ilość konstruktorów własnego sprzętu bardzo się w ciągu tych lat powiększyła. Miło wspomnieć, że popularyzacją konstrukcji QRP od kilku lat zajmuje się "Świat Radio", szereg klubów krótkofalarskich oraz spontanicznie zawiązywane "montownie".

 

 

 

 

 

22 stycznia 2009

Ostatnio dostałem wiadomość od Andreia YU7FR, który w 2008 roku zakończył budowę i uruchamianie Taurus'a na 20m oraz Libry na 80m. Bravo Serbia !!

 

Taurus 20 i Libra 80 w wykonaniu  Andreia YU7FR

To kolejny DX w projektach - aż miło !

 

 Andrei YU7FR w swoim Radioshack'u

 

16 lutego 2009

Dzisiaj mam wielka przyjemność zaprezentować Taurusa 20 wykonanego przez Jensa DB3JHF. Jens dostał płytki  na początku grudnia i z wielką energią wziął się za składanie i uruchamianie. Wymieniliśmy kilka E-maili i całość zaczęła dobrze działać. Do oryginalnego układu dołączył Mini ATU, odczyt cyfrowy, wzmacniacz mocy i zasilanie akumulatorowe. Wszystko umieszczone jest z wielką starannością w pięknie wykonanej obudowie. Cała konstrukcja została przez Jensa szczegółowo opisana i wkrótce pojawi się na klubowej stronie DARC. Konstrukcje amatorskich urządzeń są rodzinna pasją także ojca (DG9ACS) Jensa, który aktualnie kończy projekt Optimist 80 autorstwa SM6LKM.

 

Taurus 20 w wykonaniu DB3JHF

Urządzenie gotowe na wyjazd !

 

Taurus 20 Jensa w  środku

Starannie wykonana konstrukcja

 

Widok Mini ATU

Congratulations Jens !!

 

19 marca 2009

Minął miesiąc i już następny Taurus w dzienniku. Oto E-mail od Łukasza SQ7BFS, który dzisiaj na własnoręcznie wykonanym Byczku zrobił pierwsze QSO w paśmie 80m. Serdeczne gratulacje !!!

Łukasz napisał tak:

Włodku,
 
Praktycznie Taurus 80 skończony. Jeszcze została do zrobienia grafika na płytę czołową, zamontowanie głośnika i podłączenie "S-metra". W tym momencie wskaźnik jest tylko zamontowany a jeszcze nie działa. Układ wykonam w najbliższym wolnym czasie (wg SP9LVZ).
Płyta czołowa przepięknie powycinana dzięki pomocy mojego kolegi z pracy - złotej rączki, modelarza - Adasia Miklaszewskiego.
Potencjometry od lewej: MIC GAIN, RIT, VOLUME i TUNING.  Odbiornik uruchomiłem "od pierwszego" razu. SUPER! Nadajnik uruchomiłem tylko z malutkimi problemami. Wszystko dzięki opisowi na stronie i poradom z korespondencji z Tobą Włodku.
Skala cyfrowa zamontowana w Taurusie wg projektu Stefana SP3OTS.
Życzę powodzenia wszystkim kolegom w konstruowaniu tego urządzenia. Warto! Dużo zabawy. Satysfakcja już jest, a będzie większa po pierwszej łączności :)

(I była dzisiaj...ddj )
 
Pozdrawiam i dziękuję za umożliwienie wspaniałej zabawy :) 
Pozdrawiam,
Łukasz SQ7BFSTaurus 80 w wykonaniu Łukasza SQ7BFS

Mnie się spodobały kolorowe gałeczki...:-))

 

Taurus 40 Łukasza  już w  budowie 

Odbiornik działa jak należy, a pasmo teraz jedno z fajniejszych ( 0 plam na słońcu)

 

2 maja 2009

Miło mi zaprezentować Taurusa 80 w wykonaniu SQ4CTM. Zdzisław złapał "bakcyla" konstruktorskiego podczas warsztatów QRP w Broku i efekty są wspaniałe. Jego Byczek ma dodatkowo zainstalowane moduły, opisane w E-mail'u:
W moim radiu zastoswalem PA na tranzystorze IRF 520 wzmacniaz mocy oddaje 20W mocy w eter. Filtr
SCAF, SKALA CYRFOWA wg. SP3OTS, RIT, SWR-miarka - moc.

Taurus 80 w wykonaniu SQ4CTM

W kolorze blue...

 

 

Taurus 80  Zdzisława - widok w środku  

 Trafko sieciowe solidne.... Fajny kompakt.

Gratulacje z życzeniami kolejnych udanych uruchomień !!

 

10 czerwca 2009

A więc doszedłem do prezntacji 90-go Taurus'a. Ile Taurusów powstało od 2005 roku, tego nie wie nikt. Szanuję anonimowość Twórców, choć czasem chciałbym wiedzieć ile tak naprawdę byczków jest oswojonych..:-)). Wczoraj dostałem E-mail od Zbyszka SP6RLI :

Miło mi zaprezentować drugi już TRX „Taurus” na 80-tkę. Założeniem moim było zminimalizować transceiverek do jak najmniejszych rozsądnych rozmiarów, stad montaż płytki nad płytką oraz minimum gałek. Pozwolę sobie nadmienić, że dużo pomogła mi publikacja kol. SP3RAF. Jak prawie u wszystkich konstruktorów miałem problemy z nadajnikiem, który po modernizacjach pracuje bez wzbudzeń z mocą 5W. W środę 10 czerwca 2009 r. w godzinach rannych przeprowadziłem pierwsza łączność z kolegą Eugeniuszem SP9HFW z m. Olesno. Otrzymałem raport 5.9 oraz określono jakość sygnału na poziomie dobrym. Chwile później przetestowałem transceiverka z kolegą Jankiem SP6NIK z Wrocławia, ponieważ odległość między nami wynosi około 2 km więc sygnał Janek określił jako dobry i trochę za szeroki, trzeba będzie więc nieco popracować nad filtrem SSB. 

                                                               Pozdrawiam serdecznie    Zbyszek SP6RLI  Wrocław.

 

Serdeczne gratulacje Zbyszku, tym bardziej, że Twój kolejny Taurus wydaje się być najmniejszym w historii projektu.

 

 

Taurus 80  Zbyszka SP6RLI 

 Śliczne Maleństwo...:-))

 

Taurus   Zbyszka w środku

 Świetna robota !! Jeszcze głośniczek w środku - wspaniale

 

30 czerwca 2009

Kończy się czerwiec. Niedługo rozjedziemy się na urlopy. Wielu z nas weźmie swoją stację. Jak co roku słychać sporo stacji QRP z terenu, w tym Taurus'y. Dzisiaj mam wielką przyjemność zaprezentować Taurus'y kolegi Alfreda z Dąbrowy Górniczej. To naprawdę radość zobaczyć efekty wielu godzin spędzonych nad montażem i to dwóch Byczków. Alfred napisał obszerny E-mail, którego fragmenty cytuję poniżej.

Witaj Włodku!
 
Ponad rok temu otrzymałem od Ciebie pierwszy komplet płytek do Taurusa.  Różne okoliczności sprawiły, że nie miałem zbyt dużo czasu który mógłbym poświęcić budowie transceiverów. Również brak doświadczenia w tym zakresie spowodował, że trwało to dość długo. Ale dzisiaj jestem zadowolony i mam satysfakcję z samodzielnie zmontowanych Taurusów na pasmo 80 i 20 m.
 
Jeśli można to chciałbym Ci je pokazać.  Zdjęcia może mało ostre. Oba zostały zamontowane w identycznych obudowach po starym CB. Połączenia w obu Taurusach wykonałem /myślę, że starannie/ od strony druku.
 
Bardzo mi pomogła Twoja strona internetowa - Taurus Dziennik.
 
Ponad dwadzieścia e-maili od Ciebie w tym zakresie z czego ok. 15 zachowało się do dzisiaj. Jeszcze raz bardzo dziękuję.
 
TAURUS 20 - moc na obciążeniu sztucznym wg miernika ok 4,8 W. Sygnał na oscyloskopie bardzo ładny ! 
Zastosowałem tranzystor  KT920B zamiast 2SC2078 który uszkodziłem podczas uruchamiania Taurusa. W emiterze tego tranzystora opornik 0,56 om.
Wzbudzenia całkowicie ustąpiły po zastosowaniu opornika 1,5k w cewce L5 oraz kondensatorów na wejściu wzmacniacza mikrofonowego i między nóżkami 2 i 6 układu uA741. Dryfu częstotliwości VFO nie zauważam.
Skalę cyfrową zrobiłem wg projektu DL4YHF. Zastosowałem również układ RIT /widoczny na zdjęciu ale jeszcze wtedy nie podłączony do układu/ który w razie potrzeby będzie włączany potencjometrem /z wyłacznikiem/ z prawej strony Taurusa. Myślę, że jest to również  wygodne usytuowanie.
Jak widać jest również miejsce na dość dobry głośnik po starym CB.
 
TAURUS 80 - moc na obciążeniu sztucznym wg miernika ok 6,0 W . Sygnał na oscyloskopie również bardzo ładny. W emiterach drivera oraz końcowym - oporniki 0,22 om. 
Tutaj wzbudzenia ustąpiły dopiero po wlutowaniu równolegle do dławika 22uH  kondensatora 560 pF /I stopień wzmacniacza / oraz kondensatora 1n między nóżki 2 i 6 uA741. Częstotliwość VFO stabilizuje się po około 15 min.
Reszta jak wyżej, z tym, że na zdjęciu jeszcze nie widać układu RIT. 
 
Odbiór stacji jak już jest - to na kilkumetrowy odcinek drutu /od okna do drzewa/ wg mnie jest dobry. Dosyć dobrze odbierałem kilka stacji podczas Zawodów Świętokrzyskich.
Obecnie udało mi się zainstalować na dachu dwóch segmentów "mojego wieżowca" antenę LONG WIRE /z balunem/ o długości 27m - z lekkim ukosem. Wcześniej jak Ci pisałem mogłem rozwiesić tylko 10m. Pozostało mi sprowadzić kabel do mieszkania . W międzyczasie zrobiłem też skrzynkę antenową z zamontowanym miernikiem SWR oraz mocy.
 
To tyle. Najważniejsza będzie pierwsza łączność !  Wtedy będzie można coś więcej powiedzieć i stwierdzić jak wszystko działa. Być może zawitam we wrześniu w swoim OT PZK w Siemianowicach i przetestujemy oba Taurusy.
Narazie jak pisałem mam licencję SWL .
 
Pozdrawiam serdecznie.    Alfred 

Serdeczne Gratulacje Alfredzie i trzymamy kciuki za pomyślny egzamin na licencję !!

A teraz pora na galerię zdjęć - naprawdę robi wrażenie...

 

Taurus  80  w wykonaniu Alfreda

 Piękna robota !! 

 

Taurus  20  w wykonaniu Alfreda

 Tylko podziwiać !

 

Dwa Byczki

 Piękny widok, prawda ?

 

ATL w wykonaniu Alfreda

1 września 2009

Już miałem "oficjalnie" zakończyć projekt Taurus, a tu nowy Byczek w galerii. Henio SQ3LMR  ( jak pisze) przeżył rodeo. Dzięki koleżeńskiej pomocy Stefana SP3OTS i Janusza SP3EQU transceiver zmieścił się w ładnej obudowie po CB i "chodzi".

Serdeczne gratulacje Heniu za wytrwałość i sukces końcowy !!!

Taurus 80 w wykonaniu Henryka SQ3LMR

Henio umieścił tez kilka fotek z budowy swojego Taurus'a na swojej stronie http://sq3lmr.pl.tl/Taurus.ht

18 września 2009

Piękny Taurus powstał w pracowni Grzegorza SQ3DLA - sami zobaczcie na fotkach !! Oto co radosnego napisał dzisiaj do mnie Grzesio:

Cześć i Czołem !!!

Witam po przerwie dłuższej - udało mi się w końcu pozamykać BYKA co oczywiście nie byłoby możliwe bez ogromu
cennych informacji znalezionych w sieci - opublikowanych oczywiście dzięki Tobie i  uprzejmości kolegów którzy "dali radę".
Problemów wielkich nie było (ha.ha ha cwaniaku - dopisek mojej żony)
...  wszystko da się "wygooglać". Poweru ;-) tyle ile trzeba ok 3.5 W, ale równo i z ładną modulacją
taki był zamysł... Jeszcze raz podkreślam bez "TAURUS COMMUNITY" pewnie nie dał bym rady - Włodek, dziękuje za fajną
zabawę, pozostałym kolegom dziękuję za podzielenie się doświadczeniami - ja jestem jeszcze "malutki" w tych sprawach.

Garść zdjęć - jak zwykle w formie lekko pół-śmiesznej.... "po tytułach ich poznacie!" Oczywiście najbardziej dumny jestem z ostatniego ...

Płyta czołowa - grawerka laserem w lokalnym zakładzie graficzno - reklamowym, na czarno białym laminacie - otwory laser sam robi więc -
"spoko" trzeba dopytać tylko jak i w czym zrobić projekt....schody zaczynają się jak trzeba prostokąty wyciąć w tej blasze od
T-ileśtam - ja dałem "ognia" podróbką dremela ... Licznik-skala od Stefana SP3OTS. Resztę widać..

Pozdrawiam !

!!!! DO USŁYSZENIA !!!!!

Grzegorz DeLaa Zwierzchowski
SQ3DLA.
 

No to popatrzmy... tym razem bez komentarza, byłby nie na miejscu - stąd fotki większe niż zwykle

Pierwsza przymiarka

 

Druga przymiarka

 

Trzecia  przymiarka

 

FINAŁ

 

A zatem spróbujemy dowołać się Grzesia w SP-QRP Contest !

Wielkie gratulacje !!

 

C.D.N.......


Do dzisiaj wiadomo mi o 94 działających Taurus'ach.

Ciekawe jakie są losy pozostałych byczków ?


 

Komplet płytek drukowanych oraz   + BB104  budowy transceiver'a Taurus jest znów dostępny

 Napisz do mnie E-mail

Strona główna  -  kliknij TU