Taurus - 80

QRP transceiver SSB

na pasmo 80m 

 

Wielu kolegów zgłosiło chęć zmontowania Taurus'a w wersji na pasmo 80m. Nic dziwnego, skoro pasmo 20m reaguje na ilość plam na słońcu znacznie silniej niż 80-tka ;-))

Poza tym zbliżają się wakacje i kto ma czas i ochotę na pracę QRP z urlopowych QTH ma szanse tanim kosztem w krótkim czasie przygotować sobie niezły zestaw "mobile". Uruchomienie transceiver'a Taurus - 80 nie powinno sprawiać trudności nawet mało doświadczonym kolegom. Wystarczy tylko wydrukować  instrukcję montażu i uruchomienia ze strony Taurus Dziennik oraz zapoznać się z wykazem modyfikacji umieszczonym poniżej. Miłego uruchamiania !

 

Szczegółowy opis modyfikacji transceiver'a Taurus dla pasma 80m  (plik .pdf)                kliknij TU

Wykaz elementów dla pasma 80m sporządzony przez Jakuba SQ5IZZ ( dzięki !!)            kliknij TU

 

Kilka fotografii z wnętrza Taurus'a na pasmo 80m:

 

Widok przedniej części od wewnątrz

Najwięcej miejsca zajął odczyt cyfrowy AVT2318 z "domalowaną trójką". Na zdjęciu nie ma jeszcze podłączenia wskaźniczka nadawania. PR-ek narazie wisi w powietrzu. Drugi PR-ek poprzez diodę germanową ( zielona ) służy do regulacji wycgylenia "S-metra). O tym jak podłączyć S-metr zapytajcie Piotra SP9LVZ...)

 

Widok tylnej części od wewnątrz.

Nie obsadzone gniazdo po lewej stronie  to planowane wyjście PTT do nieznanych zastosowań

 

Widok części odbiorczej (RX) od wewnątrz.

Jak widać niezbyt wiele kabelków ;-))

 

Widok części nadawczej (TX) od wewnątrz.

Ze względu na wymiary obudowy tranzystor mocy nie ma radiatora, lecz  przykręcony jest do tylnej ścianki z odpowiednią przekładką izolacyjną.

 

Podłączenie wskaźnika napięcia wyjściowego ( opracowanie SP9LVZ)

Pomiędzy gniazdem antenowym i masą widoczny jest dzielnik rezystorowy 470 omów( do masy ) i 3,9k ( do anteny). Sygnał dostarczany jest do małego wskaźnika poprzez diodę 1N4148 ( katodą w stronę dzielnika) i zablokowany kondensatorem 0,1uF do masy. Dalej ( niewidzoczny na tym zdjęciu) znajduje się PR 10k do ustawienia właściwego wychylenia mierniczka podczas nadawania

 

Taurus - Dziennik         kliknij TU