Taurus -Dziennik 2005

 

 

29 stycznia 2005

Po opublikowaniu pierwszej informacji o Taurusie już 35 kolegów wyraziło chęć konstruowania transceiver'a. Wygląda na to, że trzeba zamawiać płytki drukowane. Piotr SP5FCI pracowicie przetwarza  pliki wykonane w programie ExpressPCB na format CAD. Po rozpoznaniu w kilku firmach wydaje się, że koszt kompletu 2 płytek będzie dosyć niski. W chwilach wolnych  piszę pomału instrukcję montażu i uruchomienia, ale jak sądzę wielu kolegów da sobie radę i bez niej. Powstaje też koncepcja pilotażowego minikit'u.

24 lutego 2005

Lista zainteresowanych samodzielną budowa Taurus'a sięgnęła 50 kolegów, a więc całkiem sporo. Płytki próbne pojechały do Piotra SP9LVZ w celu ostatecznej weryfikacji i uruchomienia egzemplarza #002. W tym czasie będę na urlopie, a więc w końcu marca ostateczna wersja płytek wejdzie do "produkcji".

 

Próbny zestaw płytek.

TX mierzy 110mmx70mm, a RX mierzy 90mm x 70mm

1 kwietnia  2005

Coraz bliżej do dnia, w którym pierwsi koledzy zaczną montować Taurus'a. Płytki próbne zmontował niezawodny Piotr SP9LVZ i zaraz potem przekazał E-mailem  wszystkie poprawki innemu Piotrowi SP5FCI. Mogłem więc w końcu marca zamówić pierwszą serię płytek w wytwórni. Jednocześnie powoli kompletuję elementy do "minikit'u". Spodziewam się, że w połowie kwietnia zacznę wysyłać miłe E-mail'e do zainteresowanych kolegów.

4 kwietnia  2005

Dzisiaj wpłynęło 73 zamówienie na płytki + minkit Taurus i zdecydowałem o zamknięciu listy na "płytki + minikit". Ze względów czasowych nie będę mógł wywiązać się z większej ilości zamówień, tym bardziej, że jak wiadomo robię to "non profit" w wolnym czasie. Pierwsza seria płytek powinna byc gotowa we wtorek 12 kwietnia i zaraz po tym zacznę przygotowywać minikit'y lub same płytki do wysyłki. Czekam jeszcze na dwie przesyłki z elementami. Wszyscy zainteresowani otrzymają informację E-mail. W niedługim czasie (wzorem projektu Aquarius) skończę pisanie instrukcji montażu i uruchomienia dla początkujących, która zostanie opublikowana na tej stronie.

5 kwietnia  2005

Powstała już nowa lista chętnych na płytki Taurus'a. W zależności od ilości chętnych będzie dostępna odpowiednia ilość kompletów płytek w dosyć krótkim czasie. Zarejestrowano już znaki 3 kolegów.

9 kwietnia  2005

Week-end poświęciłem na dokończenie sprawdzania, czy i jak Taurus sprawować się będzie na innych pasmach. Zmontowałem więc wersję na 80m pisząc równolegle instrukcję montażu i uruchomienia. Zamieszczone w instrukcji zdjęcia pochodzą z wersji ( nie obudowanej) na 3,5MHz, gdyż możliwe było wtedy pokazanie wszystkich istotnych detali konstrukcyjnych ze szczególnym uwzględnieniem początkujących konstruktorów. Otworzyłem też "Oryginał" na pasmo 20m i pomierzyłem napięcia i prądy. Wprowadziłem też ogólne "dopieszczenie" filtru drabinkowego w części odbiorczej, zastępując kondensator 47pF w drabince kondensatorem 68pF. Z dobrym bardzo skutkiem. Świadkiem pracy Taurus'a był dzisiaj Romek SP5OBJ i chyba mu się podobało. Zrobiłem też na "płytkach Taurus na 80m" dwa QSO ze stacjami SP0PAPA i SN27JP z wiadomych powodów.

 

Piotr SP9LVZ złożył płytki i ja też...

( to były dwa komplety z próbnej serii...trzy  drobne błędy usunięte nożem ...hi...)

10 kwietnia  2005

O 19-tej skończyłem pisanie instrukcji do Taurus'a...ufff...Wyszło 26 stron i mam nadzieję, że nie ma zbyt wielu błędów. Zresztą oceńcie sami... Instrukcja dotyczy Taurus'a na 20m,  gdyż takie było założenie projektowe. Jak rozdysponuję zamówione prawie 70 minikit'ów na 20m, to postaram się zebrać w oddzielne opracowanie zestaw modyfikacji na pasmo 80m. Ale już teraz widać, że przeróbki nie są  kłopotliwe. Przyjęcie częstotliwości pośredniej 8MHz ( pamiętacie Aquarius'a ?) umożliwia pozostawienie VFO bez zmian dla obu pasm, a to ważne. Reszta później. Najpierw 14 MHz musi ożyć u Szanownych Kolegów.... Na II liście  zamówień na komplety płytek jest już 9 kolegów. Jak się trochę więcej uzbiera powtórzę zamówienie itd...Piotr SP9LVZ zamknął  dzisiaj Taurus'a #002 do obudowy. Chcecie wiedzieć do  jakiej? Zajrzyjcie na jego stronę www -  http://republika.pl/sp9lvz .

13 kwietnia  2005

A więc płytki na I turę dystrybucji są już gotowe i odebrane z "fabryki". Wygląda na to, że wszystko O.K.

 

Płytki I seria

Czekam jeszcze na ostatnie elementy do minikit'u i dodatkowe rdzenie do TR1 i TR2. Jak sądzę od Jerzego i Wojciecha zacznę wysyłać do kolegów informacje o gotowości do dystrybucji. II seria płytek będzie zamówiona już niedługo, gdyż na liście do dzisiaj znalazło się już 21 kolegów. To bardzo cieszy...

16 kwietnia  2005

Rozpocząłem dystrybucję płytek i krótkiej serii MiniKit'ów. Kilku kolegów z Warszawy mogło odebrać osobiście i pewnie powoli lutują część odbiorczą. ;-)) Lista II na płytki urosła do 30 znaków i chyba zamówię następne płytki w tygodniu. Po perypetiach konwersji do formatu .pdf dołączyłem okładkę do instrukcji wykonaną przez Jarka SP2SWJ. Liczę na to, że koledzy montujący Taurus'a prześlą do mnie wszystkie uwagi i pomysły, aby można było opublikować je na stronie, tak jak to było w przypadku projektu Aquarius.

17 kwietnia  2005

Trochę przebudowałem stronę, dodając "Taurus - Dziennik". Jest więc pole do popisu dla eksperymentatorów.

 Na początek proponuję, aby wypróbować następujące modyfikacje:

1.    Podłączenie wskaźnika nadawania i S-metr'a

2.    Podłączenie skali cyfrowej

3.    Eksperymenty z różnymi tranzystorami mocy np. BD139 (najtańszy), 2SC1971, 2SC1970, 2SC1969 i inne...

4.    Uruchomienie Taurus'a na innych pasmach niż 20m np. 80m, 40m lub 6m (?)

23 kwietnia  2005

A więc na Jerzego i Wojciecha dzięki Poczcie Polskiej wyekspediowałem 33 minikit'y do takich zacnych miejsc jak: Zukowice, Bolesławiec, Wrocław, Płock, Sokołów Podlaski, Solec Kujawski, Kraków, Koszalin, Olecko, Elbląg, Mińsk Mazowiecki, Gostynin, Wałbrzych, Poznań, Turek, Olsztyn, Tymbark, Skierniewice, Gorzów Wlkp., Katowice, Chojnice i Warszawa. Ciekawe, kiedy nadejdą pierwsze wieści o uruchomionych "byczkach"?  Kolejne minikit'y będą przygotowane jak tylko "doleci" przesyłka z rdzeniami FT37-43, które za szybko się skończyły.

26 kwietnia  2005

Rdzenie dotarły, więc pora na wysyłkę pozostałych minikit'ów. Zamówiłem też II serię płytek, bo lista się rozrosła. Spodziewam się odbioru zamówienia około 12 maja. Powoli ruszają pierwsze odbiorniki "byczka", ale nie zapeszajmy ;-))

30 kwietnia  2005

Rankiem, aby uniknąć stania w kolejce wśród "tych co wysyłają PIT w ostatniej chwili" wyekspediowałem kolejne ( prawie wszystkie) minikit'y. Bardzo żałuję, ale więcej takich minikit'ów nie dam rady zrobić, a i tak skończyło się grubo ponad zakładaną przeze mnie zimą pilotażową ilość. Do wyczerpania zainteresowania będę udostępniał kolegom komplety płytek.

2/3 maja  2005

Postanowiłem wykorzystać jeden z wolnych dni i zamknąć Taurus'a na pasmo 80m do obudowy. Efekty można obejrzeć na nowej stronie klikając TUTAJ. I co dalej ??? Chyba zacznę pakować Aquarius'a 20m do obudowy....

 

10 maja  2005

Pierwsze RX'y  ruszają. W instrukcji drobna pomyłka w oznaczeniu rdzeni na pasmo 20m - poprawiona. "Sprawę" wykrył Dominik ( dzięki !).

13 maja  2005

Z wielką przyjemnością zapakowałem dzisiaj ponad 50 kompletów płytek  i jutro ( 14 maja) polecą do wielu miast i miasteczek w SP. Wraz z płytkami dołączony jest dla każdego trymer VFO, których zdobyłem odpowiednią ilość po bardzo atrakcyjnej cenie. Dochodzą pierwsze sygnały o pomyślnie uruchomionych odbiornikach, ale jak dotąd (od 26 kwietnia) nie ożył jeszcze żaden Taurus, o którym byłoby mi wiadomo...... Niezwykle interesujące wydaje się być, kto będzie tym pierwszym? Liczę, że koledzy realizujący projekt Taurus już wkrótce pochwalą się "publicznie" swoim dziełem. Chętnie więc utworzę galerię fotek, podobnie jak to miało miejsce podczas projektu Aquarius. Wiadomo mi nieoficjalnie, że koledzy w SP6 bardzo sprytnie dostosowali Taurus'a do pracy CW i SSB !! Czekamy więc na szczegóły. A przecież sezon QRP już w pełni. Słuchając 80-tki, co jakiś czas słychać wołające stacje małej mocy, szczególnie, że trwa akcja zdobywania dyplomu "Victory Day".

Wśród kolegów, którzy zaczęli montaż Taurus'a jest sporo nowych znaków oraz kilkanaście bardzo "świeżych" licencji. To bardzo cieszy, że młodzież nie zaczyna od kupowania transceiver'a, ale od nauki radiotechniki z książek, Internetu i własnych doświadczeń konstruktorskich. Nie ma bowiem nic przyjemniejszego dla HAM'a jak moment, w którym ożywa jego radio i ktoś odpowiada na to pierwsze wywołanie. To tak jak z pierwszą randką, że nie wspomnę o innych pierwszych znaczących momentach w życiu każdego z nas.

14 maja  2005

Są już pierwsze modyfikacje do Taurus'a. Otóż znany Wam Rysio SP6IFN (AQ #018) bardzo dokładnie przeanalizował sprawę obu filtrów kwarcowych. Posługując się fachowymi obliczeniami oraz doskonałym oprzyrządowaniem  sprawdził pasmo przepustowe filtrów i stwierdził, że charakterystykę filtru nadawczego można polepszyć usuwając oba dławiki 12 uH. Szczegóły wkrótce na stronie  www.qsl.net/sp6ifn. Dzięki Rysiu... Sprawdziłem "uchometrem" i nie zauważyłem istotnej zmiany w jakości sygnału. Natomiast częstotliwość środkowa filtru nieco się zmieniła, gdyż musiałem ponownie równoważyć modulator. Dławiki więc na razie pozostają.  Po południu wykorzystałem sposobność i wystartowałem na Taurusie 80 w Zawodach Olsztyńskich. Mimo zmiennej i kiepskiej propagacji udało się "wymęczyć" ( głównie uszy kolegów korespondentów) aż 44 QSO. Odbiornik sprawował się dobrze, choć automatyka nie pracuje tak skutecznie jak w naszych fabrycznych trx'ach. Taurus 20 znacznie lepiej daje sobie radę przy silnych sygnałach....ciekawe dlaczego ?

 

"Zawodowy" chrzest Taurus'a 80

16 maja  2005

Piotr SP9LVZ  proponuje kilka interesujących dodatków i modyfikacji do Taurus'a. Szczegóły na jego stronie www.republika.pl/sp9lvz w sekcji "Homebrew". Przyznam, że przyjemnością skorzystałem z gotowych opcji S-metr'a i pomiaru sygnału wyjściowego w moim Taurus'ie na pasmo 80m. Wszystko działa bardzo dobrze. Dzięki Piotrze...

31 maja  2005

Koniec maja, a więc kolej na małe podsumowanie projektu Taurus. Po pierwsze, dostałem  E-maile informujące o pomyślnym  uruchomieniu kompletnych Taurus'ów ( bez obudowy) m.in. od Rysia SP6IFN i Jarka SP2FNC oraz części odbiorczych od SP2WN, SQ9LGU i SP4NDQ - gratulacje !. Po drugie, zamówiłem kolejną porcję płytek, a więc nie zabraknie dla chętnych. Po trzecie czekam  na pierwsze zdjęcia od kolegów, którzy uruchomili swoje  Taurus'em. To niezwykle istotny element projektu i nic tak nie zachęca do budowania samodzielnego transceiver'a QRP jak przykład innych kolegów. Proszę więc bardzo o nadsyłanie zdjęć do publikacji, nawet dopiero zaczętych urządzeń.

Poniżej pierwsze z nich:

Część odbiorcza  Taurus'a Wena SP2WN

Kompaktowy układ montażu potencjometrów - bardzo elegancko

 

Działający odbiornik Maćka SQ9LGU

Układ odbiorczy współpracuje ze wspaniałym generatorem i licznikiem częstotliwości

 

Stopniowo uruchamiany RX Marka SP4NDQ

Uwagę zwracają  piękne "kulkowe" kondensatory

 

Stopniowo uruchamiany RX Artura SP3HUO

Czysty i ładny montaż, a wśród elementów doskonałe kondensatory 0,1uF

12 czerwca  2005

A więc mamy pierwszego Taurus'a uruchomionego w paśmie 80m !! Dzisiaj będąc na działce słuchałem około 12UTC na 3700kHz i usłyszałem Radka SP3OKU, który pracował na Taurusie. Sygnał bardzo dobry jakościowo, a siła wahała się od S2 do S6, gdyż nie jest to pora na QRP w tym paśmie. Niestety na działce miałem tylko odbiornik i nie mogło dojść do łączności pomiędzy naszymi stacjami. Wyobrażacie sobie moją radość i dumę... Po południu podjęliśmy z Radkiem próbę QSO, ale o 17 UTC jest jeszcze za wcześnie więc spróbujemy wieczorem. Radek wczoraj i dzisiaj zrobił kilka QSO z SP z dobrymi raportami co do jakości sygnału. Drugi działający Taurus jest autorstwa Jarka SP2FNC. Wprawdzie Jarek nie nawiązał jeszcze "dziewiczej łączności", ale uzyskał na sztucznym obciążeniu 3,5W w paśmie 14MHz...c.b.d.o.

Serdeczne gratulacje dla obu kolegów !!!

Ciekawe, kiedy pojawią się kolejne Taurus'y w eterze?  Czekam na sygnały i zdjęcia ;-))

Taurus 80  Radka SP3OKU - widok z góry

Świetnie wykonana obudowa z laminatu. Masy więc nie zabrakło, a i koszty minimalne

 

Taurus 80  Radka SP3OKU - widok z przodu

Odczyt cyfrowy czeka na wstawienie. Z tyłu obudowy widoczna jest dodatkowa płytka S-metra i wskaźnika mocy wyjściowej

 

Taurus 80  Radka SP3OKU - przed zamknięciem pokrywy

Widoczny bardzo staranny montaż okablowania płytek i gniazd. Wzmocnienie mikrofonu ustawione jest PR-kiem na optymalną wartość

 

Taurus 20  Jarka SP2FNC

Jarek uzyskał w paśmie 20m moc wyjściową 3,5W na 50 omach i właśnie kończy obudowę.

Ciekawe jaki to fajny licznik współpracuje z jego Taurus'em?

 

        

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taurus 80 Darka SP5-37-037

Bardzo staranny montaż nasłuchowca, który już wkrótce otrzyma własny znak.  Super sprawa !! Odbiornik już działa, a nadajnik czeka na "legalne" uruchomienie.

 

26 czerwca  2005

Dzisiaj została przeprowadzona pierwsza dwustronna łączność pomiędzy dwoma Taurus'ami w paśmie 80m. O godzinie 16:36 dogadali się SP3OKU z SP5DDJ z raportami 56/57. Do łączności doszło zupełnym przypadkiem, gdyż wołaliśmy prawie jednocześnie stację zamkową z Tyńca ( SP9ZJF/) i szybko przeskoczyliśmy na 3740kHz. Radek ostatnio podniósł moc do 5W dobierając rezystor w emiterze driver'a na 5 omów. Sygnał rzeczywiście jest bardzo dobry ! Taurus jest także składany w Kalifornii przez WB6KWT. Bob jest bardzo wytrwałym konstruktorem urządzeń QRP i składa głównie kit'y. Płytki wysłałem mu pod koniec maja i widać pierwsze efekty... Swoją pracę dokumentuje na stronie www.wb6kwt.com

15 lipca  2005

Dzisiaj zapakowałem do wysyłki kolejne płytki, tym razem także 2 zestawy PCB do USA ( K3PEG i AK9N) oraz do Japonii ( JF1PCX). Widać przykład Bob'a WB6KWT zaczął działać... Darek ex. SP5-37-037, a teraz SP5MGC z moją lekką pomocą uruchomił swojego Taurus'a. Przeprowadzona łączność testowa na płytkach bez obudowy potwierdziła dobry sygnał. Udzielając porad "on line" stwierdziłem, że uruchomienie części odbiorczej Taurus'a właściwie na stwarza problemów nawet bardzo początkującym kolegom. Natomiast część nadawcza stanowi pewien kłopot, szczególnie gdy zastosuje się nieodpowiednie elementy i nie przestrzega zasad montażu opisanych w Instrukcji Montażu i Uruchomienia. Do najczęściej występujących błędów można zaliczyć:

    -    Zbyt długie przewody łączące płytki

    -    Brak ekranowanych przewodów łączących VFO, mikrofon i antenę

    -    Użycie przypadkowych kondensatorów zamiast ceramicznych lub monolitycznych

    -    Użycie nie sprawdzonych omomierzem rezystorów i nieznajomość kodu paskowego

    -    Błędy w nawijaniu cewek i (szczególnie) transformatorów TR1 i TR2

    -    Użycie nie sprawdzonych tranzystorów o bardzo dużej "becie", szczególnie driver'a ( 2N2219A)

    -    Występowanie mikro zwarć pomiędzy punktami lutowniczymi i tzw. "zimnych lutów"

    -    Montaż z pominięciem kroków omówionych w instrukcji

 

Pewnie dlatego spodziewany "wysyp" Taurusów na wakacje nie nastąpił ( za mało deszczu...;-))  ), choć do dzisiaj w świat poszły dokładnie 173 komplety płytek. Zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami odnośnie problemów z montażem i ich pokonywaniem na forum  PORTALU SP-QRP  . POWODZENIA !!

28 lipca  2005

Dzisiaj   nadeszła długo oczekiwana wiadomość. Ruszył pierwszy Taurus na 20m to znaczy, że Rysio SP6IFN zaliczył pierwsze QSO 27 lipca o 14:47. Gratulacje !! Ciekawe jak się czuje reszta "byczków". Dowiem się pewnie po urlopie...

1 sierpnia  2005

Kolejny Taurus ożył w paśmie 80m. Romek SP5OBJ ( AQ #019 ) uzyskał ok. 4W mocy wyjściowej i przeprowadził QSO z SP1EYH.   Brawo Romku !!!. Pozostało Ci jedynie opisać obudowę.

 

Taurus Romka SP5OBJ tuz po pierwszym QSO w paśmie 80m

Widać "nieśmiertelną" wkładkę W66, która idealnie nadaje się do eksperymentów toru nadawczego.

 

13 sierpnia  2005

Właśnie wróciłem z urlopu z działki w SP5. Pracowałem na FT-707S i Taurus'ie, robiąc wiele prób antenowych z drucikami. Mój Taurus spisywał się nadspodziewanie dobrze i mocą 3,5W dowołałem się do wielu stacji, w tym do Romka SP5OBJ, który także pracował na Taurus'ie. Używałem kolejno anten: Delta 81m, Inverted Vee, LW41m, LW27m i LW13,5m. Testy porównawcze pomiędzy FT-707S i Taurus'em, przy tej samej mocy wyjściowej wykazały, że sygnał z Taurus'a lepiej przebija się przez QRM i słabe warunki na 80-tce. Modulacja jest wąska i zawiera więcej wyższych tonów, a więc jest bardziej czytelna dla korespondentów.

SP5DDJ/5 ( 3,5W QRP) w łączności ze Staszkiem SP7BYG ( 2W QRP )

Widoczne od lewej: AT-200 ( Kenwood), Taurus-80, FT-707S ( QRP )

Powyżej: Transformator 1:9 do LW41m i przełącznik transceiver'ów

15 sierpnia  2005

Nowinki z poletka wzrostu Taurus'ów to skończony projekt Rysia SP6IFN, który ostro DX-uje na 20m. Pamiętamy, że Rysio do emisji SSB w Taurusie dołączył swoje ulubione CW, co widać na zdjęciach poniżej. Niezwykle interesujący jest też projekt realizowany przez Bob'a WB6KWT, który jest na finiszu składania swojego Taurus'a. Szczegóły na jego stronie www.wb6kwt.com  .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       Taurus CW/SSB na 20m według Rysia SP6IFN                                   Dodatkowa płytka do pracy CW

Jak zwykle u Rysia, widać bardzo staranny montaż i wystrój zewnętrzny

 

24 września  2005

Dzisiaj długo oczekiwane zawody SP-QRP. Startuję na Taurusie i Aquarius'ie. W 2003 roku zrobiłem na Aquarius'ie i Antku łącznie 74 QSO, a rok później 69 QSO. Ciekawe ile łączności zrobię dzisiaj. Naturalnie jako organizator nie będę klasyfikowany... Za to w zawodach powinno być wiele nowych twarzy i tzw. "starych znaków".

A to moja stacja gotowa do zawodów

Od lewej: ATU MFJ-971, Klucz, a na nim Aquarius-80, obok Taurus-80

Antena Inverted Vee zestrojona na 3700, stąd obecność ATU do pracy na CW

Przed południem odwiedził mnie Tomek SQ5LTU z klubu SP5PPK i uruchomiliśmy część odbiorczą jego Taurus'a. Okazało się, że wszystko jest O.K. tylko małe zwarcie oplotu kabla do jednego z elementów przeszkadzało w uruchomieniu. Przy okazji wyszło na jaw, że potencjometry wieloobrotowe firmy Telpod są kiepskiej jakości. Na szczęście niezawodny Janusz SQ5IZX wynalazł na Allegro bardzo tani i dobrej jakości potencjometr 50k.

18 października  2005

Sporo się wydarzyło od ostatniego wpisu. W miesięczniku Świat Radio nr 10/2005 ukazał się artykuł o Taurus'ie, który napisał osobiście Redaktor Naczelny - SP5AHT, korzystając z materiałów zamieszczonych na mojej stronie. Efektem tego artykułu było całkowite "wyczyszczenie" moich zasobów płytek. Zamówiłem więc następna partię i w końcu października płytki znów będą dostępne. Ostatnie 7 kompletów wysłałem do jednego z klubów w SP7. To cieszy mnie najbardziej, gdyż oczami wyobraźni widzę młodych chłopaków lutujących Taurus'y pod doświadczonym okiem starszych stażem członków klubu. Sam postanowiłem nie zostać w tyle i zmontowałem część odbiorczą na 40m, zachęcony ostatnią decyzją URTiP o udostępnieniu dodatkowych 100kHz pasma 7MHz. Wprawdzie do 2007 roku w segmencie 7100kHz - 7200kHz pierwszeństwo w I Regionie ITU będą miały stacje komercyjne, ale już w najbliższych zawodach CQ WW DX nie trzeba będzie pracować na fonii ze split'em. Odbiornik ruszył bardzo ładnie, sygnał jest stabilny i muszę po raz kolejny pochwalić "byczka" za czułość i odporność na silne sygnały. Konieczny był jednakże tłumik antenowy (jak w wersji na pasmo 80m), szczególnie przydatny w godzinach wieczornych. Za to słyszę czysto i więcej niż na swoim IC-756PRO. Częstotliwość pośrednią wybrałem 11,0592MHz, która okazała się być niezakłócona. Z 20 zakupionych kwarców ( u Javoreczka na Allegro) bez trudu dobrałem dwie "czwórki" na filtry. Z poważniejszych zmian w części odbiorczej należy wymienić inną wartość dławika w BFO = 10uH. Generator ten bowiem przy tak zaprojektowanej przemianie musi pracować powyżej częstotliwości środkowej filtru, aby uzyskać dolną wstęgę boczną. Naturalnie należało też lekko przesunąć VFO i przeliczyć obwody wejściowe.  Jak odsapnę po rozliczaniu zawodów QRP i odbiorę nowe płytki, to zacznę składać część nadawczą. Zobaczymy co z tego wyjdzie... Kilku kolegów w "tajemnicy przed resztą świata" uruchomiło kolejne Taurus'y z powodzeniem i nabierają apetytu na inne pasma. Są już pierwsze przymiarki nawet do pasma 6m. Ciekawe jakich modyfikacji trzeba będzie dokonać w stopniach TX'a, aby układ pracował zadowalająco. Przecież "byczek" projektowany był na fale krótkie, a nie na UKF-y. No, ale do pierwszych sporadycznych na 50MHz w 2006 roku zostało jeszcze trochę czasu.

27 października  2005

Kolejny Taurus nabiera sił do samodzielnej pracy w eterze. Oto Staszek SP7OQZ uruchomił część odbiorczą i pracuje nad częścią nadawczą. Uwagę zwraca ładnie zaprojektowana i samodzielnie wykonana obudowa. Spodziewam się za jakiś czas "meldunku" o pierwszym QSO w paśmie 80m. Staszek otrzymał płytki w końcu września...

 

Działający już w paśmie 80m RX Taurus'a Staszka SP7OQZ

 

3 listopada  2005

Działa (jeszcze bez obudowy i dodatków) mój Taurus na pasmo 40m. Jakość odbioru jest zaskakująco dobra, jeśli weźmie się pod uwagę co słychać na 7-ce na popularnych odbiornikach. Jednak wąski filtr pasmowy, odporny na przesterowanie wzmacniacz na J310 i zupełnie niezła automatyka dały nadspodziewanie komfortowy odbiór. Słucham już kolejny dzień używając Inverted Vee, z wielką przyjemnością. Opis modyfikacji i kilka słów o Taurusie-40 jest TUTAJ. Odebrałem też od wykonawcy następne płytki i kontynuuję wysyłkę. Może jesień i zima zaowocuje nowo uruchomionymi Taurus'ami ?

14 listopada  2005

Kilka dni temu dostałem kolejną wiadomość o działającym Taurus'ie. A było to tak...

W październiku pojechałem na zjazd SPDX klubu i tradycyjnie już w sobotę wieczorem była uroczysta kolacja. Trafiłem miejsce przy stole obok Kazia SP9LLA i jak to przy stole, głównie rozmawialiśmy o radiu. Kazio "wydał się", że chętnie by coś zmontował do pracy QRP, bo QRO na razie przestało go bawić. No, może z wyjątkiem sytuacji, gdy trzeba zaliczyć nowy kraj (ja też nie jestem wyjątkiem i "słuszną mocą" zrobiłem swój 328 kraj, czyli K7C). Tak się akurat "przypadkiem" złożyło, że miałem ze sobą na zjeździe w Borkach  kilka kompletów płytek Taurus'a i już po chwili Kazio oglądał je pomiędzy śledzikiem i kurczakiem z rożna. Pogadaliśmy jeszcze chwilę o QRP i potem, jak to zwykle bywa wchłonęły nas opowieści DX-owe z innych części stołu. Po kilku dniach dostałem od Kazia entuzjastyczny E-mail, że RX Taurus'a  ruszył bez problemów. Mało tego, wypadł nie gorzej niż fabryczny transceiver podłączony do tej samej anteny. Już po kilku następnych dniach Kazio, który okazał się być wytrawnym i bardzo dokładnym konstruktorem, uruchomił część nadawczą i "na stole" zaczął zaliczać swoje pierwsze DX'y na QRP w paśmie 80m. Podczas kolejnych QSO dostrajał to i owo i w końcu osiągnął znakomity sygnał wyjściowy, co potwierdzili znani DX-mani zaangażowani w przedsięwzięcie ;-)). Właśnie dzisiaj dostałem kilka wspaniałych fotografii z różnych etapów montażu Taurus'a SP9LLA, które zamieszczam poniżej. Kazio wkrótce złoży radyjko do obudowy i zajmie się następnymi, bo w sobotę posłałem mu jeszcze dwa komplety płytek. W sam raz na długie zimowe wieczory.

 

Fachowo zmontowany Taurus w warsztacie SP9LLA, jeszcze przed włożeniem do obudowy

Lupa okazuje się być kluczowym narzędziem podczas uruchamiania...

 

Wzorowo zmontowana część odbiorcza

Czy wiecie z czego Kazio zrobił końcówki lutownicze ?

Złoty kołek w prawym górnym rogu, to masa potencjometru VFO - bardzo ważne !

"Patent Kazia", to także rozsunięte uzwojenia wtórne cewek L1, L2 i L3. Tłumik okazał się być zbędny...

 

Chwilowe pożegnanie z QRO

"Szpula" służy jako podstawka do Taurus'a

 

Tego samego dnia dowiedziałem się o działającym odbiorniku i zmontowanym nadajniku Taurus'a Janusza SQ5IZX. Mam nadzieję, że czas mu pozwoli na dokończenie działa i wkrótce kolejny "byczek" będzie słyszany w eterze.

Coraz bardziej popularne staje się samodzielne składanie obudowy z laminatu.

Jest to świetna metoda dla tych, co nie za bardzo lubią mechaniczną część konstruowania.

 

11 grudnia  2005

Dzisiaj napisał do mnie Tomek SQ5LTU i zameldował o zakończeniu prac nad swoim Taurus'em na 20m. Wszystko działa O.K, a Tomek planuje jeszcze fachowe ozdobienie obudowy. Na warsztacie wkrótce znajdzie się Aquarius. Gratulacje !!

Taurus Tomka SQ5LTU

 Nie ma wątpliwości co do przynależności związkowej ;-))

 

16 grudnia  2005

Dzisiaj dostałem kolejną miłą wiadomość o uruchomieniu Taurus'a na pasmo 20m. Wykonawcą projektu jest Mateusz SQ4OC ( ex. SQ4HSV ). Na warsztacie czeka już Taurus na pasmo 80m, ale z braku czasu montaż dopiero po Świętach.

 

A tu Taurus w kolorze blue

 

19 grudnia  2005

Święta za pasem, a tu coraz to nowe Taurus'y ożywają.....Właśnie dostałem wiadomość od Ryśka SQ9MDD, że wszystko działa  jak należy i w paśmie 80m udało się osiągnąć 3,5W. Gratulacje !!!     Pozostały jedynie prace wykończeniowe i kosmetyczne. Zresztą przekonajcie się sami, gdyż Rysiek prowadzi swój dziennik na stronie opisanej adresem poniżej...

http://home.safeland.org/~rysiek/index.php?action=slide&where=003A

To chyba pierwszy Taurus z głośnikiem w srodku - super !!

 

Drugim finiszującym przed Świętami jest Arek SP6OUJ. Jego Taurus także wymagać będzie kosmetycznych poprawek, ale pierwsze QSO z F5MMO już zaliczone. Wielkie gratulacje Arku, gdyż patrząc na zdjęcie nie obyło się bez problemów z uruchamianiem po zmianie miejsc płytek i gniazd. Już wkrótce zdjęcie skończonego projektu, gdyż na warsztacie Arka są już nowe transceiver'y !

Taurus Arka przed zamknięciem obudowy

Strona główna  -  kliknij TU