Taurus -Dziennik 2006

 

 

 

2 stycznia 2006

Po Świętach i powitaniu Nowego Roku pozostały już miłe wspomnienia.  Dzisiaj Kazik SP9LLA nadesłał wspaniałe zdjęcia z montażu i uruchomienia swojego Taurus'a. Najładniejsze ze zdjęć prezentuję poniżej.

 

Wszystko wykonane jest z zegarmistrzowską precyzją i bardzo elegancko

To kolejny Taurus z wbudowanym głośnikiem

 

A oto i sam Kazio SP9LLA dumnie prezentujący swoje dzieło

 

5 stycznia 2006

Następny Taurus czeka już tylko na obudowę. Oto Jacek SQ9APO napisał dzisiaj w te słowa...

Po świętach mocno przysiadłem do składania Taurusa i tak że odbiornik mi odpalił od pierwszego załączenia ale z TX miałem małe problemy. Nie mogłem sobie poradzić ze wzbudzaniem II stopnia i dzisiaj mając trochu wolnego czasu postanowiłem jeszcze raz podejść do zagadnienia. Nie mając zbyt dużego doświadczenia w uruchamianiu urządzeń na pasma KF zrobiłem to samo co zastosowałeś w Taurusie na pasmo 40m - zastosowałem opornik w cewce L-5 TX i nagle nadajnik przestał się wzbudzać. Na początek dałem 10K  ale jeszcze to nie była dobra wartość i dałem 4K7 i wszystko się uspokoiło. Mam nadzieję że to był dobry pomysł. Na razie wstępnie udało mi się uzyskać około 3,5W ale jeszcze pobawię się z polaryzacją driver'a w emiterze może cos uzyskam więcej. Jak na razie wstępnie po zestrojeniu po osłuchaniu na kontrolnym odbiorniku sygnał jest czysty bez zniekształceń. Będę jeszcze chciał na koniec sprawdzić to na oscyloskopie u kolegi ale to dopiero jak włożę Taurusa do obudowy. Jak widać na załączonym zdjęciu   dorobiłem do TRX odczyt cyfrowy w/g IK3OIL i jeszcze oczywiście dodam wskaźnik s-metra oraz zastanawiam się na patentem RITa koncepcji SP9LVZ, bo może to być czasami przydatne.

Działający Taurus Jacka SQ9APO, jeszcze w konfiguracji "na stole"

 

14 stycznia 2006

Wreszcie zdobyłem wyświetlacze do licznika w.g.DL4YHF ( minikit Łukasza SQ2DYL) i powoli kończę wkładanie Taurus'a 40 do obudowy. Podczas miłego lutowania nadszedł E-mail od Rysia SP6IFN ze zdjęciem, które mówi samo za siebie. Spotkali się dwaj konstruktorzy Taurus'ów. Wkrótce dowiem się szczegółów, gdyż Rysio i Kazio SP9LLA testowali i porównywali swoje konstrukcje bardzo starannie.

Sprzętu pomiarowo-kontrolnego można tylko pozazdrościć ;-))

 

16 stycznia 2006

Dzisiaj, w moje imieniny mogę zaprezentować skończoną wersję Taurus'a na pasmo 40m. Układ działał bez obudowy bardzo dobrze, o czym pisze w sekcji Taurus 40, ale wiecie jak to jest. Na stole działa, a w obudowie dzieją się różne rzeczy. Tym razem zlutowane ze sobą płytki, umieszczone w typowej obudowie T-53 nie sprawiły kłopotu. Wystarczyło jedynie lekko skorygować zestrojenie obwodów LC, ponownie zrównoważyć modulator i założyć pokrywkę obudowy.

Taurus - 40 w wykonaniu SP5DDJ

Szczegóły w sekcji Taurus 40

4 lutego 2006

Po południu zawołałem Tadzia SP1NQN, aby trochę "pożuć szmaty", a tu nagle słyszę wołające nas dwa Taurusy. Otóż Kazio SP9LLA ze Skawiny, a zaraz po nim Staszek SP7OQZ z Łodzi dołączyli do grupy i doszło do bardzo ciekawej łączności Taurus SP9 - Taurus SP7. Warunki (była 19 UTC) niezbyt szczególne na łączności QRP z SP, ale się udało. Z przyjemnością słuchałem dwóch różnych sygnałów QRP. Oba świetne, stabilne w czasie.  Kazio miał sygnał bardziej ostry niż Staszek. Ja wyjątkowo byłem QRO ( ok. 50W), bo chciałem posłuchać pasma i "przytrzymać" częstotliwość dla stacji QRP. Staszek SP7OQZ właściwie ma tylko do wykończenia obudowę, a jego pozytywna opinia o Taurus'ie bardzo mnie ucieszyła. Bowiem był to jego 11-ty samodzielnie skonstruowany transceiver !!

9 lutego 2006

Dzisiaj dostałem piękne zdjęcie całkowicie skończonego Taurus'a SP7OQZ. Warto popatrzeć...

 

 Taurus  SP7OQZ

Staszek zastosował laminowanie obudowy z doskonałym skutkiem

 

18 lutego 2006

Mglisty, ale ciepły ranek zachęca do spacerów, a więc jak zwykle w sobotę wybrałem się na pocztę wysłać kolejne płytki do Taurus'a ;-)). Do płytek przez jakiś czas dołączane będą diody BB104B ( prawie identyczne parametry jak BB104G), które wyśledził Robert SP6RGB po 5 gr. za sztukę. i "wykupił sklep" . Już po dwóch dniach diody były u mnie w pudełku. Serdeczne dzięki !

Po powrocie do domu odebrałem E-mail od Grzegorza SQ6GTV z  pięknym zdjęciem Taurus'a         

Pełno inwencji i zapału widać gołym okiem...

Taurus SQ6GTV

Nie ma wątpliwości, że Byczek Grzegorza  jest dobrze uzbrojony. Ciekawe do czego służą te tajemnicze gałki i wyłączniki ?

Pierwsze QSO Grzegorza już niedługo, jak śniegi puszczą...

 

23 lutego 2006

Dzisiaj z wielką przyjemnością prezentuję dwa nowe Taurus'y.

Jako pierwszy napisał do mnie Bartek SQ6MIO - Witaj Włodku, po ciężkich próbach i cierpieniach - udało się zamknąć byczka do obudowy. Nie wiem jeszcze jak się sprawuje z anteną ale na sztucznym obciążeniu bardzo ładnie. Jeżeli będzie możliwość podpięcia go do anteny, to na pewno napiszę jak się sprawował.  Całość udokumentowana na http://sq6mio.prv.pl .

Serdeczne gratulacje Bartku, bo nie było Ci łatwo...

 

Taurus w wykonaniu SQ6MIO 

Zostało wstawić potencjometry, gałki i nadawać ;-))


Jako  drugi zaprezentował się dzisiaj ze swoim Taurus'em Marcin SP7BUZ.

Warto podkreślić, że jego "byczek" pracuje w paśmie 20m, a pierwsze QSO zostało nawiązane z Leonem RZ6LY z raportem 55 i dobrą ocena modulacji.  Gratulacje !!

Taurus w wykonaniu SP7BUZ

Kolejny egzemplarz z głośnikiem i odczytem od Łukasza. Respekt budzi "wygodna gałka strojenia"

Zielona dioda robi się czerwona podczas nadawania ( patent także z AQ...hi)

27 lutego 2006

Kolejne Taurus'y ożywają. Piotr SQ5TF zakończył prace nad swoim byczkiem i już wkrótce na stronie pojawi się zdjęcie. Czekam z niecierpliwością...

Tego samego dnia o swoim Taurusie napisał  do mnie Jurek SP2NBA ( AQ #022). Na razie wykonał wersję na 80m, ale już na warsztacie są płytki do Taurus'a 20. Serdeczne gratulacje !

 

 Taurus 80 Jurka SP2NBA

Piękna stylistyka wykonania w kolorze błękitu nieba...

 

Całość zmieściła się w popularnej i taniej obudowie T-53

7 marca 2006

Dzisiaj odebrałem kolejna partię płytek. W najbliższą sobotę więc czeka mnie kolejna miła wyprawa na pocztę. Panie z okienka  już mnie znają i zawsze szybko obsługują, a stemple biją delikatnie, aby nie uszkodzić zawartości.

11 marca 2006

A więc mamy dwa kolejne działające Taurus'y. Marcin SP7BUZ swój drugi już projekt Taurus, tym razem na pasmo 80-metrowe, umieścił w samodzielnie wykonanej obudowie z dwustronnego laminatu. Warto zwrócić uwagę na doskonałą jakość montażu płytek oraz ( co ważne) połączeń między nimi. To jedna z gwarancji sukcesu podczas końcowego uruchamiania. Praktyka wykazała, że wszelkie "pająki" jeśli nawet działają " na stole", to potem nie chcą działać w obudowie. W swoim E-mail'u Marcin pisze -

Witam Włodku
Taurus na 80m już działa pierwsze qso zrobione dzisiaj na 3.720 MHZ z SP7L raport jaki otrzymałem to 53 ale biorąc pod uwagę antene LW na pasmo 20m zestrojoną przez AT to jest chyba OK :) druga łaczność to UR5WDQ  raport 54.
Byczek ruszył idealnie moc wg miernika ok 5W bez wzbudzeń a przebieg na oscyloskopie wzorcowy :).

Środek Byczka SP7BUZ

Zdjęcie to z pewnością warto skopiować, powiększyć i dokładnie obejrzeć...

 

Widok z góry Byczka SP7BUZ

Znalazło się miejsce na głośniczek...

 

A oto i facjata "byczka"  SP7BUZ

Widać, że liczniki od Łukasza cieszą się zasłużonym powodzeniem

Marcin zamierza wkrótce zmontować "byczki" na inne pasmo, a jakie ?....dowiemy się niebawem.

Drugą bardzo miłą wiadomością o działającym Taurusie był E-mail od Jarka SP6OJK ( AQ#028), który pisze - Taurus 20 w chwilę po pierwszych QSO. Moc 3,5W OUT + Antena FD4. Przykładowe otrzymane raporty:

LA1CI  59,  MM0XAU 56, A92GR  59,  GI7DBN/p 53.

Serdeczne gratulacje Jarku !!
 

Taurus Jarka SP6OJK chwilę po zrobieniu paru DX'ów w paśmie 20m

A więc jednak dobrze "leci" QRP na 20-tce...

15 marca 2006

Panowie !! Dzisiaj wielka niespodzianka ! Taurus'y trafiają na aukcję Allegro. Widać projekt zyskuje na wartości i to w dosłownym znaczeniu ;-)). Szkoda, że nie znam autora tego Taurus'a 80 (na zdjęciu poniżej), bo bardzo chętnie pogratulowałbym mu zakończenia projektu... Płytki poleciały w sobotę także do W7 i OK....to miłe. 

Taurus Anonymous - 1

Bardzo ładnie wykonany egzemplarz z wbudowanym głośnikiem i licznikiem od Łukasza.

 

24 marca 2006

Wiosna jeszcze za progiem, ale byczki powoli wychodzą z zimowych pieleszy. Kolejny Taurus jest dziełem Rafała SQ3LMN, który krótko zameldował:  Witam. Otóż chciałem zakomunikować, iż zakończyłem budowę TRX Taurus z wynikiem 4,5W. Zdjęcie wyśle jak tylko dorwę gdzieś cyfrówkę.  Czekamy więc z niecierpliwością na fotki składając gratulacje konstruktorowi !! Dzisiaj też przygotowałem kolejną partię płytek do wysyłki "dobijając"  do 400 kompletów.

27 marca 2006

Nie minęły dwa tygodnie, a Marcin SP7BUZ uruchomił kolejnego, trzeciego już Taurus'a. Tym samym stał się pierwszym konstruktorem, który zmontował i uruchomił "byczki" na pasma 20m, 80m i 40m. Serdeczne gratulacje !!! A kto będzie następny ?

Taurus 40 to kolejny transceiver z serii Marcina SP7BUZ

 

31 marca 2006

A więc wiadomo kto jest autorem Taurus'a Anonymus'a (dziennik z 15 marca). Ten bardzo ładnie wykonany transceiver, choć znalazł już innego właściciela jest autorstwa Lucjana SQ9VIX. Serdeczne gratulacje !! Muszę koniecznie dodać, że Lucjan  montując swojego Taurus'a jednocześnie przygotowywał się do egzaminu na licencję, którą właśnie niedawno otrzymał. W ostatnim E-mail'u napisał, że ponownie będzie montował "byczka", a więc wyślę mu kolejny zestaw płytek i pewnie wkrótce usłyszymy go w eterze pod własnym znakiem... Natomiast w Ephrata w stanie Washington powstała prawdziwa "montownia" Taurus'ów.  Norm W7NRJ, jego kuzyn Jeff K7MET oraz  Harold WB7UFM postanowili razem zmontować 3 Taurus'y i 3 Aquarius'y ( ostatnie płytki). Jestem niezmiernie ciekawy jakie będą efekty tej działalności.... 

11 kwietnia 2006

Minęły najpoważniejsze zawody krótkofalarskie dla Polski, a więc SPDX Contest. W tym roku postanowiłem solidnie przygotować się, aby poprawić swój najlepszy wynik z 2004 roku. Udało się i jeśli utrzymam formę (hi...) i dopisze propagacja, to za dwa - trzy lata powinno się bez kłopotu osiągnąć 600+ QSO na QRP. Z wielkim zadowoleniem zaglądam na stronę SPDX klubu, gdzie prezentowane są znaki stacji, które nadesłały dzienniki. Jest na dzisiaj 16 stacji QRP z Polski, ale też i sporo stacji z zagranicy. Widać kategoria małej mocy na stałe zadomowiła  się w tych zawodach. A co to ma wspólnego z Taurus'em ?

Otóż  Jarek SP2FNC zrobił kilkanaście łączności w zawodach właśnie na świeżo ukończonym Taurus'ie. Z ciekawszych łączności  contest'owych w paśmie 20m warto wymienić : EA1DGZ, US7IGF, UA3QDX, G0DVJ, EI4HX, F6HIA, RO6F, UA4PN, RT9W. Gratulacje Jarku !!!  Tradycyjnie też zamieszczona jest fotografia skończonego "byczka"

Taurus Jarka SP2FNC

Urządzenie w typowej obudowie z ładnie wykonaną płytą czołową ( laminowanie )

13 kwietnia 2006

Dziś nadszedł bardzo miły E-mail od Staszka SP9EPC, który pisze...

Chce poinformować, ze pierwsze moje QSO na Taurusie przeprowadziłem 24.01.2006r. ze stacją SP3AVS z raportem n:57 i o:57
był to jeszcze pająk na stole. Do dzisiaj przeprowadziłem w trakcie prób 90 QSO.
Brałem udział w zawodach. Gdzie przeprowadziłem 31. z raportami od 58 do 59. Do modulacji nikt nie miał zastrzeżeń.
Odbiornik spisuje się świetnie. F pcz 8MHz. Stabilność po 20 min dobra a nawet b.dobra. Antena nisko zawieszony dipol załamany pod  katem 40 stopni ramiona 2m nad ziemią a środek 8m nad ziemią Bez żadnych dopasowań, wykonany z samonośnego kabla telefonicznego 6 parowego i stalową linką nośną przed zimą prowizorycznie zawieszony. Odciągi do konstrukcji linką nylonową bez izolatorów.
Mikrofon dynamiczny z CB radio. Najgorszy raport otrzymałem od SP1JPH 44  przy QSB. Jak na te warunki antenowe radio spisuje się dobrze jako TX  i RX. Dalej jestem w trakcie dobudowania wzm. mocy do 15W. Aby QSB nie wpływało tak mocno na ciągłość QSO. w czasie swobodnej rozmowy.
A także skali cyfrowej . rita .s-metra . pom.mocy wyjściowej.
Zdjęcie zrobię i wyślę później brak jeszcze ostatecznego szlifu. Chociaż płytki są już w obudowie z laminatu.i reszta wnętrzności.
 

Serdeczne gratulacje Staszku !!!.....i czekamy na zdjęcia ;-))

15 kwietnia 2006

Przeglądając "dla zasady" oferty na Allegro, natknąłem się na kolejnego fajnie zrobionego Taurus'a, którego fotkę prezentuję poniżej. Gratulacje dla konstruktora !!

Taurus - 80 ( anonymous)

22 kwietnia 2006

Prawie skończony kolejny Taurus jest dziełem Krzysztofa SQ3JPQ, który właśnie do mnie napisał w te słowa:

Mój  Taurus 80  jeszcze nie jest ukończony brakuje skali i nie są podociskane gałki na potencjometrach, część z nich będzie wykorzystana np. rit, mic gain, rf gain, i power. Przełączniki postaram się też wykorzystać np. kolor podświetlania rozłączania głośnika podczas emisji cyrowych itp. Cała obudowa została adoptowana od starego cb i lekko przerobiona dodany  wskaźnik  i zrobione miejsce na skalę, moc około 3-4w na pewno nie więcej,  kłopotów nie było żadnych  wszystko działało po załączeniu zasilania  musiałem jedynie wstawić rezystor na L5.

QSO   z  SQ9CAZ  57   SQ6ADL 58     3Z3AHK 59+40, antena delta rozwieszona na +- nawet nie była  strojona

Składanie Taurusa to czysta przyjemność i zadowolenie  podczas  uruchomiania. Dodam ze używałem  tylko miernika uniwersalnego

i małego licznika  do skorygowania ustawienia trymera vfo.

Pozdrawiam Krzysiek SQ3JPQ

Serdeczne gratulacje, bo Twój byczek wygląda już teraz bardzo ładnie !!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taurus - 80 Krzyśka SQ3JPQ jeszcze bez licznika                            Byczek doskonale mieści się w obudowie po starym CB

 

2 maja 2006

Przeglądając aukcje Allegro natrafiłem na trzy kolejne Taurus'y, z których jeden został pięknie wykonany przez nieznanego mi kolegę. Transceiver pracuje w paśmie 20m, ma  dodatkowo RIT oraz zmodyfikowany wyświetlacz AVT. Prezentuje się znakomicie w czerni...

Moje serdeczne gratulacje dla Kolegi, bo "byczka" na 20m oswaja się nieco trudniej niż na 80m.

 

Taurus Anonymous na pasmo 20m

Bardzo ładne wykonanie. Konstruktor dodatkowo dodał funkcję  TUNE

21 maja 2006

No i przyszła wiosna, a wraz z nią w naturalny sposób zmalała aktywność konstruktorska. Widać to także po ilości zamówień na płytki Taurus'a. Mam nadzieję, że wielu kolegów zdąży zrobić sobie radio na wakacje i wkrótce w dzienniku pojawią się nowe zdjęcia "byczków". Na razie mogę zaprezentować postępy SP5EAF w budowie własnego Taurus'a. Dzisiaj Marek "zameldował" o uruchomieniu części odbiorczej wraz z licznikiem na pasmo 20m.

(Na razie) RX Marka SP5EAF z Warszawy

24 maja 2006

Prezentuję kolejnego Taurus'a, którego konstruktorowi należą się serdeczne gratulacje. "Byczek" jest na pasmo 80m, z licznikiem i wskaźnikiem mocy wyjściowej. 73 !! dla konstruktora z Wrocławia...

 

Taurus - 80

(anonymous-4)

25 maja 2006

Nie minął nawet dzień od ostatniego wpisu, a tu mam Wam do zaprezentowania kolejnego ślicznie wykonanego Taurus'a na pasmo 80m.

Piotr SP8QEP napisał tak:

Witaj Włodku,
z przyjemnością pragnę poinformować o pomyślnie zakończonych pracach nad Taurusem w wersji na 80m.
Płytki otrzymałem już dość dawno, ale ze względu na brak czasu dopiero teraz skończyłem uruchamianie.
Konstrukcja jest naprawdę bardzo udana i przemyślana. Po wcześniejszych problemach z Antkiem (który też działa), budowanie Taurusa to była prawdziwa przyjemność! Odbiornik wystartował od razu, drobne problemy były ze wzbudzającym się nadajnikiem. Pomogło zblokowanie kondensatorkami kolektorów dwóch ostatnich tranzystorów do masy i dołączenie rezystora 1k do L5. Poza tym zastosowałem w emiterach rezystory 1om i w efekcie udało się uzyskać ok. 1A prądu pobieranego przy 13,8V - niestety nie mam miernika mocy, ale myślę że jest nieźle.
Do kompletu dołączyłem skale cyfrową w/g projektu dl4yhf na własnych płytkach.
Załączam zdjęcia zrobione jeszcze w trakcie uruchamiania na stole oraz po zamontowaniu w obudowie.
I dziękuję Ci za naprawdę świetne opracowanie rewelacyjnego transceivera!
Odbiornik jest lepszy niż w moim Icomie, a sygnał z nadajnika korespondenci określają: "choć bym chciał, to nie ma się do czego przyczepić" !
Po prostu rewelacja!

Za taka pochlebną opinię bardzo Ci Piotrze dziękuję. Niech Twoje słowa będą też zachętą dla innych koleżanek i kolegów, że "Nie taki straszny Byczek jak go malują..."

 

Spojrzenie do środka Taurus'a - 80  Piotra SP8QEP 

Warto zwrócić uwagę na nietypowe i  estetyczne rozmieszczenie płytek w obudowie

 

"Byczek " SP8QEP w pełnej krasie

Ładny, prawda ?

18 czerwca 2006

Światowy Dzień QRP już za nami. Piotr SQ5TF znakomicie uczcił święto małych mocy i uruchomił swojego Taurus'a na pasmo 20 metrowe. Oto co napisał...

Pierwsza łączność to
F6GGF  Z RAPORTEM 57 potem IT9VPT 55 I 5B4AGL 59 !! z czego te pierwsze QSO byly "robione" na 1,5 wata!.W chwili obecnej byczek emituje ok. 4 watów mocy. Zapomniałem Włodku dodać, ze na 14mhz pracuje na dipolu nisko zawieszonym nad dachem 4-ro piętrowego bloku
Piotrek SQ5TF

Serdeczne gratulacje, bo radyjko w sam raz na wakacje. Zobaczcie...

 

Taurus 20, bardzo  ładnie wykonany przez SQ5TF

Ma wszystko co potrzeba oraz głośnik, S/RF meter, licznik i dużą gałkę...

 

3 lipca 2006

Wakacje w pełni, sam niedługo wybieram się na urlop na działkę niedaleko Radzymina. W tym roku planuję dalsze eksperymenty antenowe, nieco pod kątem anten na 20m. Jaka to antena, napiszę po powrocie.

Na razie prezentuję kolejnego Taurus'a na pasmo 80m z serii anonimowych. Widać, że kolega zaadoptował obudowę po starym CB radio, z dobrym skutkiem. Serdeczne gratulacje !!

Taurus - 80

(anonymous oddaje 4W mocy do anteny)

Szkoda, że nie wiadomo kto tak ładnie zmontował...

 

4 lipca 2006

Z przyjemnością chylę czoła przed kolejnym konstruktorem Taurus'a na pasmo 80m.

Oto, jaki E-mail dostałem dzisiaj po południu:

Dzień dobry!
Wczoraj dobrałem kwarce do filtrów i wieczorem uruchomiłem Taurusa 80 (3W).
Pierwsza łączność była z SQ4CTK  z Grzegorzem z Sokółki , otrzymałem raport 59+6dB
Natomiast  z SP5GIH, oraz SP7OGR otrzymałem raport 59, a z SP6HHS 58 - 59
Przy zmianie mikrofonu na mikrofon ze wzmacniaczem, moc dochodzi do 5W, ale wtedy jest dużo wysokich tonów.
Jeszcze wszystko  jest w proszku, nie ma jeszcze S-metra, ale działa.
Pozdrawiam Jerzy,  VY 73 de SP4WLW

Ja też serdecznie pozdrawiam Jurka SP4WLW i gratuluję uruchomienia "byczka". Kwestią czasu zapewne będzie włożenie całości konstrukcji do obudowy, co zobaczymy z pewnością na fotografii. A więc PSE QRX...

14 sierpnia 2006

Już po urlopie... Przyszło kilkadziesiąt E-maili, a wśród nich kolejny raport o działającym Taurus'ie od Staszka SP6Y z Kudowy Zdroju:

Witaj Włodku !
Chociaż powstał bardzo dawno to fotki przesyłam dopiero teraz po prostu nie miałem dostępu do aparatu cyfrowego. Włodku  serdeczne gratulacje za udaną konstrukcję, problemów praktycznie żadnych.  Ten Taurus "chodzi" pod znakiem klubowym SP6 YEP .Na płycie czołowej widnieje napis Transceiver CW/SSB bo miałem wykorzystać płytkę Aquariusa do wersji CW,  ale doszedłem do wniosku, że lepiej posiadać osobne wdzięczne urządzenie jakim jest AQUARIUS więc zmontowałem Aquariusa i uruchomiłem bez problemów teraz jestem w trakcie pracy nad śliczną obudową do niego i tutaj również serdeczne gratulacje za udaną konstrukcję.
Z poważaniem Stanisław z Kudowy Zdroju.

Serdeczne gratulacje dla konstruktora !!

 

Taurus 80 w wykonaniu Staszka SP6Y

Zwraca uwagę bogato wyposażona płyta czołowa.

25 sierpnia 2006

Serdeczne gratulacje dla kolejnego konstruktora Taurus'a na pasmo 80m. Sebastian SQ6ILH dzisiaj przysłał długi i ciekawy E-mail:

Witaj Włodku !
Jeśli można, to chciałbym Ci przedstawić mojego Taurusa w wersji na 80m:
Budowę rozpocząłem od odbiornika. Po kilku godzinach lutowania i nawijania cewek (jak ja tego nie lubię !) z wypiekami na twarzy
podłączam antenę (tzn. kilkanaście metrów drutu :-), zasilanie i ... DZIAŁA !!! Pozostało tylko dostroić BFO, oraz zakres pracy VFO i
odbiornik był gotów. Zaraz po włączeniu można zaobserwować dryft częstotliwości VFO, jednak po ok.15-20 minutach pracy jest on
praktycznie niezauważalny. Słuchając na dopiero co złożonym odbiorniku rozmów kolegów z SP zabrałem się za nadajnik Taurusa. Z nim również nie było praktycznie żadnych problemów. Po połączeniu obu płytek: odbiornika i nadajnika, oraz obciążeniu wyjścia antenowego rezystorem 50 ohm mogłem usłyszeć swój głos w odbiorniku kontrolnym za który posłużył wypożyczony od Waldka SP6EUA "Bartek". Po dokonaniu niezbędnych regulacji w nadajniku (BFO, zestrojenie cewek) elektroniczna część Taurusa była gotowa. Z powodu braku anteny praktyczny test musi jeszcze poczekać. Teraz przyszedł czas na włożenie całości do obudowy :-) Powiem tylko tyle, że zajęło mi to 10 razy więcej czasu niż montaż części elektronicznej i nie wyszło to najlepiej:-)  Jako dodatek zamontowałem licznik częstotliwości wg OM3CPH z małymi modyfikacjami: teraz na wyświetlaczu oprócz częstotliwości widnieją litery "Rx" przy odbiorze i "Tx" przy nadawaniu. Drugim "wodotryskiem" jest wskaźnik sygnału (na razie tylko odbieranego) zrealizowany na linijce diodowej.Więcej o montażu Taurusa na mojej stronie
www.bastech.info w dziale SQ6ILH.Podsumowując: montaż Taurusa to przyjemność, jeśli przestrzega się instrukcji, to przy składaniu nie powinno być problemów. 
Dziękuję i pozdrawiam.
Sebastian SQ6ILH

Bardzo ładny Byczek na 80-tkę wykonany przez Sebastiana SQ6ILH

Urządzenie, jak każdy widzi, wygląda "groźnie"
 

 

Środek Taurus'a 80 zmontowanego przez SQ6ILH

Całość w typowej obudowie z serii T

 

5 września 2006

W całej Polsce obserwuje się wysyp grzybów. Do tego zjawiska przyłączają się powoli "byczki". Paweł SQ5LTF "zameldował" wczoraj co następuje... Moje gratulacje i czekamy na fotki.

Witam Włodku
Taurus zaczoł działać w dniu wczorajszym Nadajnik i odbiornik. Testowo zrobiłem łączność z kolegą sq5ebm i raport wypadł 5/9
Teras zostaje tylko skończyć obudowę jak będzie zamknięty to wyślę fotki :)
Pozdrawiam
Paweł J.SQ5LTF
 

10 września 2006

Następny Taurus jest autorstwa Tomka SP1WSX, który tak do mnie napisał:.

Witaj Włodku, z przyjemnością pragnę stwierdzić że nie taki Taurus straszny jak się wydaje. Przedstawiam oto fotki wersji na 80m, egzemplarza który "rodził się" od listopada 2005. Odbiornik pracuje dobrze, dopieszczenia wymaga część nadawcza oraz płyta czołowa urządzenia. Całość ubrana jest w obudowę po sędziwym Radmorze FM 3031, w tylnej części pozostało dużo wolnego miejsca na układ zasilający lub dodatkowy stopień końcowy -> czas pokaże.
Pozdrawiam Tomek SP1WSX

Brawo Tomku !! Może usłyszymy Ciebie w SP QRP Contest ?

Taurus Tomka SP1WSX

Widać, że "byczek" składany był według instrukcji - tak trzymać !

 

Stara obudowa świetnie pomieściła Taurus'a i jeszcze zostało sporo miejsca na eksperymenty

Montaż bardzo profesjonalny....aż miło spojrzeć.

 

25 pażdziernika 2006

Długo nie wpisywałem do dziennika żadnych wieści, bo sporo wyjeżdżałem. Po powrocie zastałem fantastyczne nowinki o kolejnych "ożywionych" Taurus'ach. Oto Robert SP3RAF ( autor wspaniałych eksperymentów i modyfikacji byczka ) przysłał fotki i schemat poglądowy swoich ulepszeń. Gratulacje !!

 

Supertaurus w środku

 

I widok z tyłu

 

Supertaurus Roberta SP3RAF w pełnej krasie

 

Bardzo interesujące dodatki

Polecam szczegółowe "studia"

 

A teraz nasz wspaniały twórca Portalu QRP, czyli Łukasz SQ2DYL prezentuje swojego Taurus'a

U mnie same dobre wieści ;) W weekend udało mi się zapakować Taurusa do obudowy. Pozostał do zamontowania tylko potencjometr od tłumika RF. W załączeniu zdjęcia z kolejnych etapów, ale niestety robione tel.
komórkowym, gdyż moja cyfrówka pojechała z rodzicami na działkę :) Po zainstalowaniu w obudowie do anteny wychodzi ok. 2W. W tym tygodniu
jestem umówiony w zaprzyjaźnionym zakładzie, który jest wyposażony w radiotester. Zobaczymy co wychodzi z byczka :)
Pierwsze qso było z SP1NQN w sobotę w okolicach 14:00 UTC - dostałem  raport 33. Niestety ciągle mam problem z anteną :-(
Pozdrawiam
Łukasz, sq2dyl

Taurus Łukasza

Najtrudniej jest wiercić dziury w obudowie, znamy ??

 

Środek byczka Łukasza SQ2DYL

Płytki "zgodnie z instrukcją"

Taurus 80 w wykonaniu SQ2DYL

Pomimo zdjęcia z aparatu, wygląda świetnie

 

Na koniec "byczkobrania" z wielką radością prezentuję osiągnięcie Pawła SQ3LMV. Sami zobaczcie...

Witaj Włodku. Po długim czasie oczekiwania na całkowite uruchomienie mojego "byczka" doczekałem się tego dnia. Swego Taurusa na pasmo 80m budowałem na samym początku sam, lecz z braku czasu dokończenie i uruchomienie pozostawiłem koledze. Na koniec o całą oprawę "graficzną" zadbałem już sam. Skorygowania wymaga jeszcze w niewielkim stopniu skala częstotliwości. Byczek jak widać jest bazowy - od początku budowy był taki zamiar - i ma już przygotowane wyście na niewielkie PA (wkrótce).
Pierwszą potwierdzoną łączność zrobiłem z SP3FLQ z raportem 5/7, z mojej strony ant. DIPOL 2x19,5m i około 4 W mocy.
Śmiało mogę stwierdzić że wielką satysfakcją było budowanie i zakończenie działającego już teraz TAURUSA 80.
Pozdrawiam Paweł SQ3LMV 

Taurus Pawła

Zaczynamy oglądać środek i widać kilka fajnych nowości, zresztą poszukajcie sami.

 

Kompletny Taurus SQ3LMV

A więc po prostu świetna "bazówka"

 

28 października 2006

Nomen Omen jest następny Taurus - bazówka. Szkoda tylko, że Anonymus. Za informację dziękuję Pawłowi SP9IUF. A wykonawcy gratuluję i przekazuję 73'ss.

 

                       

 

Taurus - Anonymous - 3

Ciekawe na jakie pasmo ?

 

5 listpada 2006

W całej Polsce sypnęło śniegiem w ten week-end. Sypnęło też nowym Taurus'em. Tym razem do listy konstruktorów dołącza Dawid SQ4 BJC . Napisał krótko, ale nie trzeba wielu słów, aby pokazać na co stać konstruktora. Zobaczcie sami, Dawid wykorzystał obudowę po FM-3034 i dołożył coś od siebie.

Dawid tak napisał: witam tak pierwsza łączność była lokalna z kol. SQ4GXK i SP4JGO (brak
anteny, antena ramowa) sygnał był bardzo dobry na tej antenie też odbieram
stacje SP jak i z EU i Azji w klubie na antenie delta 80m www.sp4kig.qrz.pl o wiele lepiej słychać było SP
73'ss
Dawid  BJC
 

 

Taurus Dawida

Widać, że lubi słuchać także CW

 

 

Jest RX                               i                                        jest TX

 

Gratulacje !!!

12 listopada 2006

Dzisiaj zakończyłem rozliczanie IV SP-QRP Contest'u. Wyjątkowo miałem mało czasu i dlatego reszta informacji będzie w późniejszym terminie. Jak ładowałem wyniki na stronę otrzymałem przemiły E-mail od Piotra SP9TPZ, który powiększył o 2 Taurus'y listę "ożywionych byczków".

A Piotr napisał tak...

Witaj Włodku!
 
Uznałem w końcu, że też powinienem dać Ci znać co dzieje się z Twoimi płytkami.
 
W załączeniu przesyłam fotografie.
Na pierwszej zobaczysz dwa Taurusy made by SP9TPZ.
Ten u góry ze srebrną czołówką na pasmo 20m powstał krótko przed SPDX Contestem 2006 i wziął w nim aktywny udział.
Drugi na pasmo 80m i w obudowie z "murzynka" z przerobionym oryginalnym zasilaczem został przygotowany jako nagroda dla stacji "członka" klubu SP9PKS, która wygrała wewnętrzne współzawodnictwo klubowe w ramach SPDXC 2006. Więcej info znajdziesz na stronie www.republika.pl/sp9pks w "Galerii -> Podsumowanie sezonu 2006" oraz menu głównym "Konkurs - WYNIKI".
Stacja zwycięska SP9DSD przekazała nagrodę dla klubu, co też możesz zobaczyć na  fotografii, gdzie przekazuję  Taurusa na ręce szefa klubu Stanisława SP9QLP.
 
Ostatni zakup płytek do Taurusa trafił przez moje pośrednictwo do Ryszarda SP9LJA. Co tydzień Ryszard pojawia się w klubie z coraz bardziej zaawansowaną konstrukcją Taurusa-80. Mam nadzieję że niebawem będzie mógł również pochwalić się działającym urządzeniem i przesłać Ci zdjęcie.
 
 
Pozdrawiam
 
Piotr SP9TPZ. 

 

Tak trzymać Panowie....nie ma nic bardziej ożywczego jak "ożywianie materii "i własna satysfakcja z tego dokonania !

Dwa Taurus'y Piotra SP9TPZ

Biały to już prawdziwa "fabryka"   ;-))

 

Piotr przekazuje Taurus'a 80 szefowi klubu SP9PKS

Wydarzenie zasługujące na wielkie brawa !!

12 grudnia 2006

Równy miesiąc nic nie pisałem, a tu zimy jak nie było tak nie ma. Sporo czasu zajęły mi zawody SP-QRP, przez strajk poczty nie mogłem wcześniej wysłać nagród i tak doszedłem do połowy grudnia. Wczoraj nadszedł E-mail od Andrzeja SQ5GVY, który oswaja byczka w domowym warsztacie. Odbiornik  na pasmo 20m już działa, a płytka TX ma coraz więcej elementów. Andrzej opisuje swoje wrażenie z części odbiorczej tak...

Działa zaskakująco dobrze. Znakomicie się spisuje ARW. Dziś obserwowałem pracę pętli pod kątem dołożenia s-metra. Różnica głośności sygnałów jest przyjemnie stonowana. Bardzo mi tego brakuje w Antku (dziś zrobiłem na Antku pierwsze QSO - to jest to, łączność na własnoręcznie zbudowanym urządzeniu). Niestety propagacja jest dosyć kiepska, przynajmniej jak na moje anteny, więc na Byczku słyszałem tylko stacje europejskie. Na 20m pracuje na antenie 1/2L CB z usuniętym transformatorem oczywiście podpartą skrzynką.
Dzięki Włodku za porady. Odezwę się jak posunę prace dalej.

73! Andrzej SQ5GVY
 

Zobaczcie sami...

Budowany Taurus 20 w warsztacie Andrzeja SQ5GVY

W tle Antek na pasmo 80m

Życzymy powodzenia i szybkiego wyjścia w eter !

 

30 grudnia 2006

Zbliża się koniec 2006 roku, a więc czas najlepszy na małe podsumowanie. Kiedy rozpoczynałem projekt Taurus, nie zdawałem sobie sprawy jak wielu kolegów chce samodzielnie montować prosty transceiver SSB. Co jakiś czas zamawiam płytki, "organizuję" diody BB104G i kondensatory styrofleksowe 100pF i prawie w każdą sobotę rano jestem na poczcie z kopertami "w bąbelkach". To bardzo miłe zajęcie i daje mi wiele satysfakcji. Od początku "byczka" wysłałem i odebrałem 3259 E-maili w sprawie płytek oraz odpowiednio 1748 E-maili porad konstrukcyjnych i informacji o uruchomieniach. Do dzisiaj także wysłałem 542 komplety płytek, a w tym: W - 7, VE-3, Ta-1, EA-1, JA-1, OK-5, S5-1, EI-1, F-1, SM-1, SQ ~ 100, SWL ~ 30. Do dzisiaj wiadomo mi o 57 działających Taurus'ach, głównie na pasmo 80m. Sporo kolegów jest na etapie uruchomionej części odbiorczej, wielu kończy całość w miarę wolnego czasu. To co ważne, to fakt, że projekt niejako zmusza do nabierania umiejętności organizowania części, postępowania według instrukcji, czerpania wiedzy i doświadczenia konstruktorskiego. W końcu też nie bez znaczenia jest moment pierwszego włączenia zasilania i radość gdy usłyszy się pierwszą stację. Bo tak naprawdę, to chodzi o tę radość i uśmiech, które powinny towarzyszyć naszemu życiu jak najczęściej. Kupienie gotowego urządzenia jest to tak,  jak kupienie smacznej ryby nad morzem. Znacznie lepiej jednak mieć wędkę i złowić rybę, prawda ?

 

Dosiego Roku 2007/QRP !!

 

Strona główna  -  kliknij TU